Kan ve tükürük kontaminasyonu durumunda farklı yapıştırıcıların sıyırma kuvvetlerine olan dirençlerinin karşılaştırılması
Effect of blood and saliva contamination on shear bond strength of brackets bonded with 4 different adhesives
  1. Tez No: 293436
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmadaki amaç, in vitro ortamda ışıkla sertleşen Transbond XT, Transbond Plus Self-Etching Primer, Assure Hidrofilik Primer ve su teması ile polimerize olan siyanoakrilat esaslı Smartbond olmak üzere 4 farklı yapıştırıcının kan ve tükürük kontaminasyonları altında sıyırma kuvvetlerine karşı gösterdikleri tutuculuk değerlerini ve uygulanan kuvvetler sonucu oluşan kopma bölgelerini değerlendirmektir.Çalışmada 120 adet daimi sığır kesici dişi üzerine integral kaideli metal üst santral braketleri yapıştırılmıştır. Dişler onarlık 12 gruba ayrılmış ve her yapıştırıcı grubu kuru, kan ile kontamine ve tükürük ile kontamine olmak üzere 3 farklı ortamda yapıştırılarak test edilmiştir.Hazırlanan örneklere laboratuar ortamında Zwick Universal test cihazı ile gingivo-okluzal yönde sıyırma kuvveti uygulanarak koptukları andaki tutuculuk değerleri kaydedilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde yapıştırıcılar arasında en düşük değeri Smartbond siyanoakrilat adeziv göstermiş olup Smartbond'la yapıştırılan kan, tükürük ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kan ve tükürük kontaminasyonlarının ışıkla sertleşen Transbond XT ve Assure yapıştırıcılarının tutuculuk değerlerini anlamlı derecede düşürdüğü görülmüştür. Transbond Plus Self-Etching Primer'in tükürük kontamine yüzeye yapışma değerleri ile kuru yüzeye yapışma değerleri arasında fark bulunamazken kan kontamine yüzeylerde tutuculuk değerleri anlamlı derecede düşük çıkmıştır.Kopma bölgeleri ARI (Adhesive Remnant İndex) skorlarına göre değerlendirilmiş ve Smartbond ile yapıştırılmış örnekler haricinde diğer tüm yapıştırıcılarda kan ve tükürük kontaminasyonları kopmayı mine yüzeyi ile yapıştırıcı arasına taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effect of blood and saliva contamination on the shear bond strength and failure site of 4 different orthodontic adhesives (Transbond XT primer, Transbond plus Self-Etching Primer, Assure hydrophilic primer and Smartbond cyanoacrylate adhesive).In this study integral based stainless steel maxillary central-incisor brackets were bonded to 120 bovine permanent mandibular incisors. The teeth were randomly divided into 12 groups; each group contained 10 specimens. Each primer-adhesive combination was tested under a different enamel condition: dry, blood and saliva contamination after priming.Shear forces were applied gingivo-occluzal direction to the samples by Zwick Universal test machine. Bond strengths were measured in megapascals, and bond failure was analyzed by using the adhesive remnant index. When the results were statistically evaluated shear bond strengths of Smartbond cyanoacrylate adhesive group were significantly lower than all other groups, however it was the only adhesive that was not affected by contamination conditions. Saliva and blood contamination results in a significant drop in shear bond strengths of Transbond XT and Assure groups. Transbond Plus Self-Etching Primer is also affected by blood contamination even though it was a suitable adhesive for bonding in presence of saliva contamination.The comparison of the adhesive remnant index scores indicated that there was significantly less residual adhesive remaining on the teeth under blood and saliva contamination except the group treated with Smartbond cyanoacrylate adhesive.