Lamotrijinin sağlıklı gönüllülerde tükrük ve plazma profili ve farmakokinetik modellemesi
Saliva and plasma profile and pharmacokinetic modelling of lamotrigine in healthy volunteers
- Tez No: 158280
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, tükrük ve plazma iamotrijin derişimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, altı sağlıklı gönüilüde(yaş: 21±1) lamotrijinin tek doz farmakokinetiği çalışılmıştır. 100 rng'lık Lamictal çözünebiiir/çiğneme tabletinden iki tablet tek doz olarak deneklere uygulandıktan sonra, 0., 0.25., O.5., 1., 2., 4., 6., 8., 10.. 12., 24., 48., 72. ve 96. saatlerde eşzamanlı olarak kan ve tükrük örnekleri toplanmıştır. Çalışmada tükrük akış hızı deneklere parafilm çiğnetilerek uyarılmıştır. Kan ve tükrük örneklerinin analizi valide edilmiş yüksek basınçlı sıvı kromatografisi(HPLC) ile yapılmıştır. Oral dozun uygulanmasından sonra ilk iki saatte tükrükte ilaç kontaminasyonu olduğu için, bu veriler ihmal edilmiştir. Tükrük ve plazma İamotrijin derişimleri arasında 2. saatten 96. saate kadar önemli koreiasyon olduğu görülmüştür.^ = 0.897±0.065, n = 6) Tükrük/plazma derişimi oranı 0.51±0.16(ort.±SS); tükrük derişimlerin den hesaplanan proteinlere bağlanma yüzdesi % 49.9±16.2(ort.±SS) olarak bulunmuştur. Tükrük ve plazma verilerinde yapılan farmakokinetik modelieme sonucunda, lamotrijinin tek kompartmanlı modele uyduğu bulunmuştur. Lamotrijinin eniminasyon kinetiğinin, biyolojik yarıömrünün(tı,2), ortalama yaşam süresini(MRT) ve uzaklaşma hız değişmezinin(kd), tükrükten ve plazmadan hesaplandığında benzer olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, tükrüğün İamotrijin tedavisini izlemede ve lamotrijinin farmakokinetik çaiışmalarında piazmaya karşı noninvasif bir alternatif olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between plasma and saliva lamotrigine concentrations. For this purpose, the single dose pharmacokinetics of iamotrigine was studied in six healthy vo!unteers(mean age 21+1). After oral administration of 2 tablets of 100-mg Lamictal soluble/chewable tablets, plasma and stimulated saiiva samples were collected simultaneously at 0, 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 24, 48. 72 and 96 h. In the study, stimulation of saliva secretion was carried out by chewing a piece of parafiim. Blood and saliva samples were analyzed with the validated HPLC method. Because of lamotrigine contamination present in the saiiva samples for 2 hours immediately after drug administration, these results were omitted in the study. It was seen that, there was a significant correlation between plasma and saliva concentrations of lamotrigine from 2 h. to 96 h. after administration of iamotr!gine(r = 0.947+0.035, n=6). The ratio of saiiva to plasma concentration and protein binding of lamotrigine calculated from concentrations in stimulated saiiva was 0.51 ±0.1 6(mean±SD) and 49.9±16.2(mean±SD) %, respectively. According to the result of compartmental analysis and modeling, iamotrigine was found to obey one compartment-open model. The kinetics of lamotrigine elimination haif-life(ti/2), mean residence time(MRT), and elimination rate constant(kd) were found to be similar in both saiiva and plasma estimations. As a result, it was concluded that, saliva may be used as a noninvasive alternative to plasma in therapeutic monitoring of lamotrigine treatment and at pharmacokinetic studies.