Serumdaki serbest DNA miktarının ektopik gebelikte değişiminin belirlenmesi
Assessment of seum free DNA quantity in ectopic pregnancy
  1. Tez No: 293449
  2. Yazar: ÖZGE KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. GÜROL UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ektopik gebelik gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde maternal mortalitenin önemli nedenlerinden biri olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde dış gebelikten dolayı ölüm vakası pek görülmemektedir. Fertilize ovumun tubadaki yolculuğunu geciktiren herhangi bir neden ektopik gebeliğe neden olabilir. Ektopik gebelik etyolojisinde şu an bilinen birçok etken bulunmaktadır.Hücre nekrozu, programlanmış hücre ölümü (apoptoz) gibi nedenlerden dolayı dolaşım sisteminde plazma ya da serumda bulunan, hücre bağımsız, çıplak, çift sarmal yapılı DNA' ya serbest DNA (s DNA) adı verilmektedir. Hamilelerde anne kanında % 5 oranında fetal DNA bulunabilmekte ve patolojik hamileliklerin çoğunda bu oran artabilmektedir.Bu çalışmanın amacı ektopik gebelikte maternal kanda serbest DNA miktarının hastalığın erken tanı ve tedavisindeki etkisini saptamaktır.Çalışmada Ocak 2011 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ne başvuran, 30 adet ektopik gebelik tanısı konmuş hasta ile herhangi bir medikal problemi olmayan ilk trimester gebeliği bulunan 30 adet kontrol kullanılmıştır.Her iki gruptaki hastalardan alınan periferik kan örneklerinden elde edilen DNA absorbans seviyeleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Bu şekilde herhangi bir medikal problemi olmayan ve ektopik gebelik şüphesi olan hastalarda tek başına DNA absorbansı ölçülerek erken tanıya gidilemeyebileceğini belirlemiş bulunmaktayız.Ektopik gebelik erken tanısında fetal serbest DNA seviyeleri PCR analizi ya da daha hassas sitogenetik taramalarla da araştırılabilir ancak bu araştırmaların maliyet-etkinlik uygunluğu açısından ciddi şekilde değerlendirilmesi gerekir
Özet (Çeviri)
Ectopic pregnancy is the most important cause of maternal mortality in underdeveloped and developing countries,but not in developed countries.Any reason that delay tarvel of fertilized ovum in tube may cause ectopic pregnancy.there are many factors under etiopathogenesis.The cell-free, nude and double-helix structured DNA, which joins circulation for reasons such as cell necrosis and programmed cell death (apoptosis) and is obtained by the purification of plazma or serum samples in the circulatory system, is called free DNA (fDNA). Pregnant women have amount of % 5 free fetal DNA in their blood circulation and this ratio may rise in pathological conditions.The aim of this study is to determine the effect of free DNA quantity in maternal blood, in diagnosis and treatment of ectopic pregnancy. This study was performed with 30 patients with ectopic pregnancy and 30 first trimester pregnants serving as controls without any medical problems who have admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Gaziantep University, Faculty of Medicine between January 2011 and July 2011.We could not find any difference between two groups in terms of DNA absorbance. Thus, we assign that DNA absorbance measuremet is not a suitable way for early diagnosis of ectopic pregnancy.