Nazal Polip Dokusunda NAG-1 (Non-steroidal antienflamatuar ilaç ile aktive olan gen) Geni ifadelenme düzeyinin belirlenmesi
Identification of NAG-1 (Non-steroidal anti-inflammatory activated gene) Gene expression levels in nasal polyp tissue
  1. Tez No: 293450
  2. Yazar: MEHMET DÜZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Nazal polipozis nazal kavite ve paranazal sinüs mukozasının kronik enflamatuar bir hastalığıdır. Etyopatogenezi halen tam olarak anlaşılamamıştır ama kronik enflamasyonun polip gelişiminde en önemli faktör olduğu kabul edilmektedir. Kronik enflamasyona yol açan değişik etyolojik faktörlerin ortak sonucunun nazal polipozis olduğu kabul edilmektedir.Bu kronik enflamasyonda rolü olabilecek farklı bir genetik bir yolak araştırıldığında anti-kanserojen ve antienflamatuar etkileri olduğu bilinen NAG-1 geninin down-regülasyonunun nazal polipozise neden olabileceği ön görüldü ve aynı hastalarda polip dokusu ve alt konka mukozasındaki ifadelenme düzeylerinin araştırılmasına karar verildi.Bu çalışma literatürde Real-time PCR ile NAG-1 ekspresyonunu polip dokusunda ilk, sağlıklı nazal mukozada ikinci defa gösteren bir yazıdır. Hastaların NAG-1 geni transkripsiyon düzeyleri incelendiğinde, bazılarında ifadelenme artışı bazılarında ise ifadelenme azalışının olduğu hetorejen bir sonuç elde edildi ve polip dokusundaki ifadelenmede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05).Birlikte astım ko-morbiditesi bulunan hastalarda NAG-1 geni transkripsiyonunun en az iki kat azaldığı ve izole nazal polipozis hastalarında 1,5 kat arttığı görüldü. Fakat bu iki alt grupta denek sayıları azaldığı için istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilemedi (p>0,05). Bu bulguyla en azından, bütün polip hastalarının aynı etyopatogenezle açıklanamayacağı bir kez daha gösterilmiş olundu.NAG-1 geni ile nazal polipozis etyopatogenezi arasında ilişki kurmanın sadece bu çalışmanın sonuçlarıyla mümkün olmayacağı aşikardır. Fakat bu genin astımlı hastalardaki istatiksel olarak anlamlı olmamakla beraber iki katlık azalması, astımlı olmayan hastalardaki ifadelenmenin artma yönünde olması astım gibi bazı nazal polipozis ko-morbiditelerinde polip gelişiminde rolü olabileceği fikrini vermektedir.Sonuç olarak antienflamatuar özellikleri iyi bilinen NAG-1 geninin, etyopatogenezi halen net olarak ortaya konamamış olan nazal polipozisle ilişkisinin, NAG-1 proteinin de dahil edildiği daha kapsamlı çalışmalarla da irdelenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of the nasal and paranasal sinus mucosa. Etiopathogenesis is still not understood exactly but chronic inflammation is accepted to be the most important factor in polyp development. Nasal polyposis is accepted to be the common result of different etiologic factors which make chronic inflammation.We investigated a different genetic pathway which may have a potential role in this chronic inflammation and we came up with NAG-1 gene which is known to have anti-cancerogen and anti-inflammatory effects. We hypothesised that down-regulation of this gene may result in nasal polyposis and so we compared the gene expression levels in polyp tissue and healthy nasal mucosa of the same patients.This is the first study showing NAG-1 gene expression with Real-time PCR in polyp tissue and the second one showing NAG-1 expression in healthy nasal mukosa. We saw a heterogenous gen expression levels as it was icreased in some patients and decreased in the others. We didn?t see any statistically significant difference in the expression levels of NAG-1 gene in polyp tissue compared with healthy nasal mukosa (p>0.05).In the patients with co-morbid asthma NAG-1 gene expression was at least two fold decreased and it was 1,5 fold increased in the others with no asthma co-morbidity. But these results were not significant statistically as a consequence of the lesser subjects in this sub-groups (p>0.05). At least these results have shown one more time that all the nasal polyposis cases can not be explained with the same etiopathogenesis.It is very clear that we can not postulate a relation with NAG-1 gene and nasal polyposis etiopathogenesis with only the results of this study. This NAG-1 gene expression difference between sub-groups, as it was at least two fold decreased in asthma group and 1,5 fold increased in the others with no asthma co-morbidity give us the idea that it may be responsible of polyp development in some nasal polyposis co-morbidities like asthma.In conclusion we think that NAG-1 gene with its well known anti-inflammatory effects, must be investigated more compherensively in the etiopathogenesis of nasal polyposis with other studies also including NAG-1 protein.