Diyabetli sıçanlarda anjiotensin dönüştürücü enzim inhibisyonunun lipit peroksidasyon ve mikronukleus oluşumu üzerine etkisi
The effect of anjiotensin converting enzyme inhibition on lipid peroxidation and micronucleus formation in diabetic rats
- Tez No: 293452
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, kaptoprilin diyabette oksidatif stres ve mikronükleus (MN) oluşumunu değerlendirmek için Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar 3 gruba ayrıldı; Kontrol grubu, Streptozotosin grubu (45mg/kg STZ, ip) ve STZ+Kaptopril (45 mg/kg STZ, ip. + 50mg/kg/L içme suyu içinde). Sekiz hafta sonunda eter anestezisi altında kesilen sıçanların kan, karaciğer, kalp ve böbrekleri alındı. Serum ALT, AST, LDH, CK ve CKMB düzeyleri ile doku TBARS, GSH ve TSH düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Sprague Dawley rats were used to evaluate the effects of captopril on oxidative stress and micronucleus formationin diabetes.The ratswere divided into3groups; control group, streptozotocin group (45mg/kg STZ, ip) and STZ+captopril (45 mg/kg STZ, ip. + 50mg/kg.L-1 in drinking water). After eight weeks,the rats were sacrifiedunder ether anesthesia, and blood, liver, heartandkidneyswere taken. SerumALT,AST, LDH, CKandCKMBlevels and tissueTBARS, GSHandTSHlevels were evaluated.