Elit düzeydeki hentbolcularda müsabaka öncesi ve sonrası reaksiyon zamanları ile müsabaka performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Testing the relationship between competition performance with pre-post competition reaction times in elite handball players
- Tez No: 293453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Temel motorik özellikler içerisinde yer alan reaksiyon sürati, hentbol oyununun hızlı oynanmasında ve müsabaka performansında gereklilik arz eder. Bu çalışmada hentbolcuların müsabaka öncesi (MÖ) ve sonrası (MS) reaksiyon zamanları arasındaki farklılıklar belirlenerek, müsabaka performansı arasındaki ilişki araştırıldı.Çalışmaya, antrenman yaşı en az beş yıl olan 48 erkek üniversiteli hentbolcu gönüllü olarak katıldı. MÖ ve MS reaksiyon ölçümleri Nelson Reaksiyon Cetveli ile alındı. Müsabakalar kameraya yardımıyla kayıt edilerek, video analizleri yapıldı, sporcu ve takım performans analizi Ulrich'in oyun değer skalası ile elde edildi. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanıldı. Bağımlı ve bağımsız grupların farklılıklarında student t testi kullanıldı. Reaksiyon zamanı ile müsabaka performansı arasında ilişkinin yönü ve gücü Pearson korelasyon analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Reaction velocity, as a basic motor attribute, is essential in playing handball fast and in competition performance. This study aimed at determining the differences between the pre-competition and post-competition reaction times during the five-day handball competitions and examining the correlation between the reaction time and competition performance.48 male collage handball players who have been exercising at least for five years participated in the study voluntarily. Reaction times of the handball players were measured with a Nelson Reaction Scale before and after the competitions. Competitions were camera-recorded and performance analysis was made. The analysis of players and team performance was made by the game-value scale of Ulrich. The SPSS package software was used in data-analysis. Students? t-Test was used to define the difference between dependant and independent groups. The direction and strength of the correlation between reaction time and competition performance were defined with Pearson Correlation Analysis.