Kronik böbrek hastalığında hemoglobin değişkenliği ile oksidatif stres ve inflamasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relationship between hemoglobin variability and oxidative stress and inflammation in chronic renal failure
  1. Tez No: 293464
  2. Yazar: TÜLAY KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kronik böbrek hastalarında (KBH) morbidite ve mortalinenin en önemli sebebi kardiyovasküler hastalıklardır (KVH). Bu hastalarda sık görülen anemi, kardiyovasküler morbidite ve mortalite artışının önemli sebeplerindendir. Aneminin yanı sıra diyaliz hastalarında sık görülen hemoglobin (Hg) değişkenliğinin de morbidite, hastaneye yatış ve mortalitede artışa sebep olduğu gösterilmiştir. Ancak bunun mekanizması halen açıklanamamıştır.Üremik hastalarda artmış oksidatif stres ve inflamasyonla, kardiyovasküler hastalık ilişkisi tanımlanmıştır. Bunun yanı sıra artmış oksidatif stres ve inflamasyonun Hg değişkenliğinin de önemli bir sebebi olduğu bilinmektedir. Bu anormalliklerin Hg değişkenliğine sebep olurken aynı zamanda bu hastalarda görülen morbidite ve mortalite artışı ile ilişkili olması da olasıdır. Bu bağlamda çalışmamızda farklı Hg seyri olan hastalarda prooksidan (miyeloperoksidaz (MPO), nitrotirozin (NTY)), antioksidan (Total antioksidan kapasite (TAK)), inflamasyon (Interlökin-6 (IL-6), Hs-CRP), prokoagülan (Plazminojen aktivatör inhibitör tip 1 (PAI-1) aktivite) düzeylerinin incelenmesi planlandı.Bu konuda daha önce yapılan çalışmalara uygun olarak hemodiyaliz hastaları (n=114) son 6 aylık süredeki Hg seyrine göre 6 farklı gruba ayrıldı. Ayrıca bu gruba demografik ve klinik olarak uygun kontrol grubu (n=30) oluşturuldu.Grup 1 (n=10); Hg düzeyi devamlı 11 gr/dl altında olan hastalar, grup 2 (n=32); Hg düzeyi zaman zaman 11-12 gr/dl arasında zaman zaman da 11 gr/dl altında olan grup (alt limite yakın değişkenlik gösteren grup), grup 3 (n=19); Hg düzeyi 11-12 gr/dl arasında olan grup, grup 4 (n=15); Hg düzeyi zaman zaman 11-12 gr/dl arasında zaman zaman da 12 gr/dl üzerinde olan grup (üst limite yakın değişkenlik gösteren grup), grup 5 (n=26); Hg düzeyi geniş değişkenlik gösteren hastalar, grup 6 (n=12); Hg düzeyi devamlı 12 gr/dl üzerinde olan grup olarak tanımlandı.Diyaliz hastalarında ortalama prooksidan (MPO, NTY)(p12 gr/dl) en düşük bulundu (p0.05)Üremik hastalarda kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkili, oksidatif stres, artmış inflamasyon ve prokoagülan aktivitenin, daha önceki çalışmalarda morbidite ve mortalite artışının gösterildiği değişken Hg seyri olan hastalarda da yüksek saptanması, muhtemel patogenetik bir ilişki olasılığını göstermektedir. Bu konunun netleşmesi adına uzun izlem süresi olan prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most important cause of mortality and morbidity in chronic renal failure. Anemia frequently seen in these patients is one of the most important cause of mortality and morbidity. Besides anemia, hemoglobin (Hg) variability also causes increase in morbidity, hospitalization and mortality. However, this mechanism cannot be explained yet.Relation between cardiovascular disease and oxidative stress and inflammation is described in uremic patients. Moreover, increase in oxidative stress and inflammation is known as one of the most important cause of hemoglobin variability. While these abnormalities causing hemoglobin variability, it?s likely to be related with increase in mortality and morbidity in these patients. In this context, to study levels of pro-oxidant (myeloperoxidase (MPO)), nitrotirosine (NTY), anti-oxidant (total anti-oxidant capacity (TAK)), inflammation (interleukin (IL-6, Hs-CRP)), procoagulant (Plasminogen activator inhibitor type 1 (PAI-1) activity) is planned in patients with variable hemoglobin levels.In light of the studies done on this subject, hemodialysis patients (n=114) broke down into different six groups according to Hg levels in last 6 months. Furthermore, a suitable control group (n=30) is composed according to acceptable demographic and clinical properties.Groups are described as group 1 (n=10); patients with Hg levels always less than 11 gr/dl, group 2 (n=32); patients with Hg levels sometimes between 11-12 gr/dl and sometimes less than 11 gr/dl (group shows variability close to inferior limit), group 3 (n=19); patients with Hg levels between 11-12 gr/dl, group 4 (n=15); patients with Hg levels sometimes between 11-12 gr/dl sometimes more than 12 gr/dl (group shows variability close to superior limit), group 5 (n=26); patients with Hg levels are wide-variable and group 6 (n=12); patients with Hg levels always more than 12 gr/dl.Avarage levels of pro-oxidant (MPO, NTY) (p12 gr/dl) (p0.05).Oxidative stres, increased inflammation and procoagulant activity is related with cardiovascular mortality and morbidity in uremic patients, in recent studies, these parameters are shown as increased mortality and morbidity in patients with great variable Hg levels and so this shows a possible pathogenetic relationship. To clear this subject, prospective studies with longer follow-up are needed.