Mandıra şartlarında requefort peyniri yapımı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 29347
  2. Yazar: BİLAL BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET MANDIRA ŞARTLARINDA ROQUEFORT PEYNİRİ YAPIMI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Araştırma materyal ini, küf kültürünün -farklı işlem aşamalarında aşılanmasıyla elde edilen, A, B ve C çeşit peynir örnekleri oluşturmaktadır» Peynir örneklerinin duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.. Peynir çeşitlerinin görünüş puan oranları 3.2 ile 4.1 arasında değişmiştir.En yüksek puan telemeye küf aşılanması ile elde edilen B çeşidinde saptanmıştır. Peynir çeşitleri arasında ki farklar önemsiz bulunmuştur. 2. Çeşitlerin bünye ve yapı puan oranı en düşük 24,7 ile A çeşidinde» en yüksek 29,3 ile B çeşidinde tespit edilmiştir. Peynir çeşitlerinin bünye ve yapı oranları arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. 3. İncelenen peynir çeşitlerinin renk puan oranları 6,3 ile 8,2 arasında değişmiştir. En yüksek renk oranı B çeşidinde, en düşük renk oranı ise A çeşidinde bulunmuştur. Çeşitler arasındaki farklılık düzeyinde önemli bulunmuştur. 4. Peynir çeşitlerinin aroma puan oranları 33,4 ile 40,4 arasında değişmiştir. En yüksek aroma puan oranını, teleme ye küf aşılanması ile elde edilen B çeşidi almıştır En düşükaroma oranı ise peynire küf aşılanmasıyla elde edilen C çeşidinde tespit edilmiştir» Çeşitlerin arama puan oranları arasındaki farklılık düzeyinde önemli bulunmuştur. 5. Peynir çeşitlerinin kurumadde oranları 7. 53,64 ile % 56,00 arasında bulunmuştur. En yüksek kurumadde oranı B çeşidinde en düşük oran ise A çeşidinde tesbit edilmiştir. Çeşitler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. 6. Peynir çeşitlerinin su oranları 7. 44,00 ile 7» 46,35 arasında tespit edilmiştir» Çeşitler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. 7. örneklerin asitlik (SH) oranları 58,5 ile 73,0 arasında tespit edilmiştir. En yüksek asitlik (SH) oranı C çeşidinde, en düşük asitlik oranı de A çeşidinde saptanmıştır. Çeşitler arasındaki fark düzeyinde önemli bulunmuştur. 14, Peynir çeşitlerinin kurumadde de tuz oranı % 11,40 ile 7. 11,73 arasında bulunmuştur» Tüm çeşitlerinin kurumaddedeki tuz oranları yüksek çıkmıştır» 15» Peynir çeşitlerinin toplam canlı mikroorganizma sayı- 6 olan 45 x 10 adet/g ile 99 x 10 adet/g arasında tespit edilmiştir. Olgunlaşma süresi uzadıkça örneklerin toplam canlı mikroorganizma sayıları azalmıştır 16»Analiz yapılan peynir çeşitlerinin koliform mikroorganizma sayıları 0,6 n 10 adet/g ile 12,1 k 10 adet/g arasında bulunmuştur. Pastörize sütten elde edilen peynir çeşitlerine imalat veya olgunlaştırma esnasında bulaşma olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTI6ATIGN OF PRODUCING ROQUEFORT CHEESE AT DAIRY FRAM CONDITIONS. Research materials of this investigation were A, B and C type cheeses whish were inoculated different stages of producing by Penici 1 1 i urn roqueforti mold culture. Organoleptic, physical, chemical and microbiological analyces were carried out on the samples. Results are as fol lowsii 1. Appearence value of the samples were changed between 3,2 to 4,1. The highest value was obtained B type cheese which was insculated mold culture in curdling stage. The differences among the cheese types were found unimportant. 2. The lowest texture value of the samples had belonged to A type cheese