Kahvaltılık margarin üretiminde çeşitli kültür kombinasyonları ile farklı depolama koşullarının fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 29348
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSNÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada; piyasada dört değişik özellikte bulunan tereyağ kültürleri ile 7 çeşit kültür kombinasyonu kullanıla¬ rak bitkisel kahvaltılık margarin üretilmiştir. 7 çeşit kültür kombinasyonlu margarinler 2 değişik ortamda o o (7-10 C? 18-20 C) 4 ay bekletilerek imalat tarihinden itiba¬ ren her 15 günde bir analizleri yapılmış, fiziksel-kirnyasal (gramaj, su oranı, FFA, peroksit, pH, renk, kayma noktası), mikrobiyolojik (toplam bakteri, küf-maya, koliform bakteri) ve duyusal (görünüş, tat) özellikleri araştırılmıştır.II Bunlars l-So9uk havada saklanan örneklerin gramaj değerleri maksimum 251.72 g, minumum 246.08 g, ortalama 247.842 g olmuştur. Numune odasında bekletilen örneklerde maksimum 251.72 g minu¬ mum 239.5 g, ortalama 246.036 g olarak bulunmuştur.örnek lerin gramaj değerlerindeki değişim istatistik! olarak kültür kom¬ binasyonları ve bekleme süresi yönünden önemlidir.
Özet (Çeviri)
MSC Thesis The Effects of Various Çul türe Cornbinations and Different Storage Conditions On The Physical, Chernical, Microbialogical and Organaleptic Properties of Table Margarine in Margarine Product-ion in fchis research, tabie margarine was produced by using 7 different çultüre combinations which consisted of 4 diffe- rent butter cultures available on the market. These margarines were stared at 2 different ternperatures oo ( cold conditions, 7-10 C j sarnple roorn, 18-20 C ) f ör 4 rnon- ths during which time at 15 day intervals, the physical, che- mical» ( weight, water content» FFA, prexide» pH3 color, so- lid phase percentages), rnicrobiological ( total bacteria co- unt» yeast-rnold., coliform bacteria ) and organoleptic < appe- B arence and taste) characteristics were analysed. Results s Is Weight The weights of the smaples stored in the cold conditions ranged from 251.72 g ( rnaximurn ) to 246.08. g ( rninurnum) with 247.84 g being the average. The maxirnurn weight f ör a sarnple o stored at 18-20 C was 251.72 ( rnaximurn ), 239.5 ( minumum ) while the average weight 246.04 g. The var i at i on of sanı l e weights is statistiçal ly significant with regard to çultureVI cornbinations and research tirne ( p rninu- rnurn» 1.048 < rneq/1000 g ) average. As f ör sarnples stored in the sarnple room» the peroxide value was determined as 2.9 ;irnurn, 4.16 rninurnum» 4.27 avarega f ör the sarnples stored in cold conditions. Sarnple st-ored in the sarnple roorn were measured as 4.42 rnaxirnurn, 4.13 minumum, 4.26 average.