Sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında uyku kalitesini etkileyen faktörler
The factors effecting the sleep quality in continuous ambulatuar periton dialysis patients
- Tez No: 293475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) hastalarındauyku kalitesi ile demografik, klinik ve psikososyal faktörlerin ilişkisininaraştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 112 SAPD hastası (52 kadın, 60 erkek, ortalama yaş51.4±14.8 yıl) dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik, klinik ve biyokimyasalparametreleri analiz edilmiştir. Uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh UykuKalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Depresif semptomların şiddeti BeckDepresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to investigate demographic, clinical andpsychosocial factors associated with sleep quality in patients on continuousambulatory peritoneal dialysis (CAPD).Methods: A total of 112 patients (52 women and 60 men, mean age 51.4±14.8 years)on CAPD were included in this study. Their demographic data, clinical andbiochemical parameters were analyzed. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) wasused for assessing sleep quality. The severity of depressive symptoms was assessedusing the Beck Depression Inventory (BDI). The diagnosis of restless legs syndrome(RLS) was made using the criteria defined by the International Restless LegsSyndrome Study Group.