Patellar kondromalazi olgularında kıkırdak glikozaminoglikan içeriğinde topografik farklılıkların kontrastlı T1 manyetik rezonans görüntüleme haritalaması ile belirlenmesi
Patellar kondromalazi olgularinda kikirdak glikozaminoglikan içeriğinde topografik farkliliklarin kontrastli T1 manyetik rezonans görüntüleme haritalamasi ile belirlenmesi
- Tez No: 293476
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜR AKANSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: dGEMRIC görüntüleme yöntemi kullanılarak kıkırdak dejenerasyonu olan patellar kondromalazi hastalarındaki topografik özellikleri belirlemek.Materyal ve metot: Patellar kondromalazi şikayeti olan otuz hasta ve otuz gönüllüden oluşan kontrol grubu dGEMRIC görüntüleme yöntemiyle 3Tesla da (Achieva; Philips, Netherlands) incelendi.Patellar kıkırdaktaki topografik T1 relaksasyon farkları 9 ayrı lokasyon incelenerek belirlendi.(üst-orta-alt ve medial-santral-lateral).Sonuçlar: Hasta ve kontrol grubunda topografik ortalama T1 relaksasyon süreleri karşılaştırılmış ve hasta grubunda anlamlı derecede düşük bulundu. Ayrıca topografik bölgeler kendi aralarında karşılaştırıldi. Elde edilen sonuca göre alt medial-alt santral, alt medial-orta medial, orta lateral-üst medial bölgeler arasında anlamlı farklılıklar bulundu. Hasta grubuna ait patellar kıkırdak üst santral ve üst lateral kısımda yaş ile korelasyon görülmüştür. Hasta grubunda T1 relaksasyon değerleri ve görsel kondromalazi derecesi arasında da üst santral ve üst lateral kısımda korelasyon saptandı.Tartışma ve Bitiriş: dGEMRIC kıkırdaktaki erken ve belirgin dejenerasyonu saptamada çok yararlı bir yöntemdir. Kıkırdağın farklı noktalarında değişen dejenerasyon seviyesini gösterebilmesi diğer kıkırdak görüntüleme modalitelerine üstünlüğüdür. Bu nedenle kıkırdak dejenerasyonu şüphesi olan olgularda güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose/Introduction: To examine the topographic characteristics of patellar cartilage degeneration in patients with patellar chondromalacia using delayed gadolinium-enhanced magnetic resonance imaging of the cartilage (dGEMRIC).Materials and Methods: Thirty 30 patients with patellar chondromalacia and 30 healthy volunteers were evaluated using dGEMRIC.at 3Tesla (Achieva; Philips, Netherlands). Differences in post-contrast T1 relaxation of cartilage between groups and locations were evaluated at 9 separate locations (matrix of upper - medial ? lower and medial-central-lateral).Results: The mean T1 relaxation times were compared in patient and control groups with topographic measurements of patellar cartilage. The correlation between age and variation of T1 relaxation times in upper central and upper lateral parts of the cartilages was obtained in patients group. The correlation between visual changes of cartilage and T1 relaxation values was obtained in upper central and upper lateral parts of cartilage.Discussion and Conclusion: dGEMRIC may be a useful method to evaluate prominent and early degenerative changes in patellar cartilage as well as the degeneration level in different localisations of the cartilage. This property makes it superior to other cartilage imaging modalities. Hence it can be used safely in case of suspect of cartilage degeneration.Key word: dGEMRIC , chondromalasia, patellar cartilage