Gastrik intestinal metaplazili hastalarda uzun dönem takip sonuçları
Long term follow up of the patients with gastric intestinal metaplasia
- Tez No: 293490
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN HÜLAGÜ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç : Mide adenokarsinomlarının gelişimi öncesinde bir dizi hazırlayıcı lezyon (örneğin, atrofık gastrit, intestinal metaplazi ve displazi) yer almaktadır. Ancak, premalign lezyonlara sahip hastalarda, mide kanserine dönüşüm riski ve süresi açık değildir. Çalışmamızda premalign lezyonlardan intestinal metaplazinin uzun dönem takip sonuçlarını ve mide kanserine ilerlemesini predikte eden faktörleri belirlemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem : Premalign mide lezyonlarından intestinal metaplaziye sahip hastalarda mide kanseri riskinin anali¬zi amacı ile klıniğimizde 1998-2005 yılları arasında intestinal metaplazi tanısı alan 117 hasta bu çalışmada yeniden endoskopileri yapılarak değerlendirilmiştir.Bulgular : Ortalama 7,4 yıllık takipte ilk biyopsilerinde inkomplet IM bulunan 78 hastanın takip biyopsilerinde 4 (% 5)'inde ağır displazi, 2 (% 2,5)'inde gastrik kanser gelişirken, ilk biyopsilerinde komplet IM tespit edilen hastaların takiplerinde hiçbirinde ağır displazi veya gastrik kanser görülmemiştir. Takip biyopsilerinde ağır displazili 4 hasta ve gastrik kanser tespit edilen 2 hastanın hepsi ilk biyopsilerinde IM yaygınlığı anlamlı olarak fazla olan hastalardı. Başlangıç biyopsilerinde atrofi derecesi yüksek olan hastaların takip biyopsilerinde hafif ve ağır displazi görülme oranı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. İlk biyopsilerinde inkomplet metaplazi olanların tekrar biyopsilerinde % 54'ünde inkomplet İM devam ederken, %25,3'ü komplet tip İM bulunmuş, %20,3'ünde İM kaybolmuştur. İlk biyopsilerde komplet İM tespit ettiğimiz hastaların ise %23,7'sinde İM kaybolurken, %34,2'si tip III'e ilerlemiştir. IM yaygınlığı, metaplazi tipleri, atrofi ve displazinin ilerlemesi ile H.pilori varlığı, yaş ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki saptamadık.Sonuç : Bizim çalışmamızın sonuçları, IM yaygınlığı ve atrofi şiddetinin artması ile displazi görülmesi ve ağır displaziye ilerleme arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve yaygın IM ve şiddetli atrofiye sahip hastalarda yakın takip gerekliliğini ortaya koymaktadır.Anahtar kelimeler : İntestinal metaplazi, displazi, mide kanser
Özet (Çeviri)
Introduction: A variety of predisposing lesions (atrophic gastritis, intestinal metaplasia, dysplasia,?) are suggested to precede gastric adenocarcinoma. However, risk factors and time of progression to cancer haven?t been determined in patients having premalign lesions, yet. In this study, we reported the long-term follow-up results of patients with intestinal metaplasia which is a premalign lesion and aimed to determine the risk factors for gastric cancer progression.Materials and Methods: In 117 patients diagnosed as intestinal metaplasia in years between 1998 and 2005 in our clinics, a surveillence upper gastrointestinal endoscopy were performed in order to analyse risk of progression to cancer.Results: After a median of 7,4 years of follow-up, while 5% and 2.5% of patients having incomplete intestinal metaplasia in their baseline biopsies , had high-grade dysplasia and gastric cancer progression in their surveillence biopsies, respectively; no patient with complete intestinal metaplasia in their first biopsy progressed to cancer or had high-grade dysplasia in the surveillence biopsy. Four patients with marked dysplasia and 2 patients with gastric cancer in their surveiilence biopsies had extensive intestinal metaplasia in their baseline biopsies. The incidence of low-grade and high-grade dysplasia in the surveillence biopsies were increased in patients with severe atrophy in their baseline biopsies. Fifty-four percent, 25.3% and 20.3% of patients with incomplete IM in their baseline biopsies had incomplete IM, complete IM and not IM in their surveillence biopsies, respectively. Twenty four percent and 34.2% of patients with complete IM in their baseline biopsies had not IM and progression to type III IM in their surveillence biopsies, respectively. However, we couldn?t find a relation between extent of IM, progression of atrophy and dysplasia and H.pylori existence, age, sex.Conclusion: İn our study, we demonstrated that patients with intestinal metaplasia and atrophic gastritis having more extensive lesions have increased risk of progression in terms of dysplasia than patients with less extensive lesions and close follow-up is suggested in patients with progressed lesions.Keywords. Intestinal metaplasia, dysplasia, gastric cancer