Kocaeli ilinde birinci basamakta çalışan hekimlerin hipertansiyon, hiperlipidemi ve asetilsalisilik asit için yayımlanan son klinik tanı ve tedavi rehber bilgilerini takip etme düzeylerini ve verilen eğitim materyali sonrası tutum değişikliğinin değerlendirilmesi
Assessing the level of guideline pursuance and accordance among the primary care physicians, in Kocaeli
- Tez No: 293508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Tıpta sürekli bir değişim ve gelişim söz konusudur. Bundan dolayı tanı ve tedavi kılavuzları sağlık hizmetlerinin sunumunda tartışılmaz bir öneme sahiptir. Özellikle sahada görev yapan hekimlere ihtiyaç duydukları bilimsel kaynak eksikliğini ve bilimsel kaynaklara ulaşmanın güçlüğünü gidermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada birinci basamakta çalışan uzman olmayan hekimlerin tanı ve tedavi rehberlerini takip düzeylerini belirlemek istedik.Materyal-metot: Çalışma evreni Kocaeli merkezinde birinci basamakta çalışan, uzman olmayan hekimlerdi. Çalışmanın başlatıldığı ve yürütüldüğü 2009 yılında Kocaeli ilinde uzmanlık eğitimi almamış 550 hekim bulunmaktaydı. Yıl içinde sertifikasyon eğitimleri sırasında 150 hekime ulaşıldı. Ön bilgilendirme sonrasında 13 hekim çalışmaya katılmadı. Çalışma verilerinin toplanması için; 1- araştırmacı tarafından geliştirilmiş sosyodemografik anket ; 2- tanı ve tedavi rehberlerine uyumu belirlemek üzere hazırlanan sekiz vaka ile ilgili tedavi soruları (24 adet) kullanılmıştır . Katılımcılardan her bir vaka için 1-antihipertansif; 2- statin; 3- aspirin başlar mısınız? sorularını ?evet? ya da ?hayır? olarak cevaplamaları istendi. Vakalara verilen cevapların tanı ve tedavi rehberlerine uyumuna bakıldı.Bulgular: Çalışmamız 137 katılımcı hekim üzerinden yapıldı. Katılanların %61,1'i ( n=70) kadın, %48,9'u (n=67) erkek cinsiyette idi. Katılımcıların çoğunluğunun herhangi bir dalda uzman olmak istemekteydi. Katılımcıların İngilizce bilme seviyeleri düşük düzeydeydi. Aynı katılımcılara iki ay sonra aynı vakaları tekrar sorduğumuzda çalışmamıza 91 kişi katıldı. Diğer katılımcılar soruları cevaplandırmadı ve son test bölümünde yer almadılar.Sorulan tüm vaka soruları 24 tane idi. Ön testte %48,29 doğru cevap, %47,74 yanlış cevap, %3,95 boş cevap verildi. Son testte ise %95,23 doğru cevap, %4,53 yanlış cevap, %0,22 boş cevap verildi. Son testte verilen cevapların doğruluklarında anlamlı bir artış saptandı.Sonuç: Birinci basamakta çalışan uzman olmayan hekimlerimizin, tanı ve tedavi rehberlerini yeterince takip edemedikleri görüldü. Kısa bir bilgilendirme ile uygulamada doğru cevap oranlarında anlamlı bir artış oldu. Günümüzde birinci basamağa özgü periyodik tanı ve tedavi kılavuzlarının eksikliği bunun bir nedeni olarak düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Medical knowledge change and evolve continously. Thus guidelines have undisputable importance in health services. They are designated to facilitate the access to scientific literature. Our aim was to assess the level of guideline pursuance and accordance among the primary care physicians, in Kocaeli.Material and Methods: Study universe consisted of primary care physicians working in Kocaeli in 2009 (N=550). Due to re-evaluation phase of the project, we aimed to reach 25% of 550 physicians. Physicians attending the transition sertification courses were informed about the study and 137 accepted and gave their verbal consents and 13 rejected participation. Instruments used were; 1- sociodemographic survey developped by the researcher, and 2- twenty-four questions on eight vignette to assess guideline accordance. For each vignette participants were asked to answer ?Do you start 1- antihypertensive, 2- salicylic acid (Aspirin®), 3-statin??. The concordance of the answers in terms of the cases and related guidelines were assessed.Results: Of the participants 61.1% (n=70) was female and 48.9% (n=67) was male. English knowledge level was low among the participants. Thirty-two (23.4%) claimed that they follow the medical literature. Sixty-four (52.6%) claimed that they use guidelines. Two months after the first survey and maintanence with guideline briefs we reached 91 physicians. Total number of answers was 3288 in pre test and was 2184 in post test. There were 48.29% correct, 47.74% incorrect, and 3.95% blank answers in pre test.