Design of new cream formulations and assessing their effectiveness on wound healing by using ın-vivo animal model
Yeni krem formülasyonları geliştirilmesi ve bu formülasyonların yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 293529
  2. Yazar: DERYA ALGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASEMİN YAĞAN UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bitkilerden elde edilen birçok yararlı bileşik yara tedavisinde kullanılmaktadır; fakat geleneksel olarak kullanılan bu bileşiklerin yararlı etkileri bilimsel olarak açıklanmamıştır. Bu çalışmada, aynı krem bazı kullanılarak yeni krem formülasyonları (levant storax ve complex krem) geliştirilmiştir. Krem bazında kullanılan maddelere ilave olarak levant storax kremi sığla ağacından elde edilen balsam (sığla yağı), complex krem ise kalendula yağı, essin, sarı kantaron ekstraktı, Aloe vera yapraklarında bulunan sıvının dondurulup kurutulmasından elde edilen toz madde ve allantoin içermektedir. Levant storax, complex ve placebo kremlerinin geliştirmesinden sonra, karakterizasyon çalışmaları ve önceden belirlenmiş koşullarda ve sürelerde stabilite çalışmaları yapılmıştır. Stabilite çalışmaları sonucunda kullanılan bu formüllerin fiziksel özelliklerinin belirlenmiş bu koşullarda ve iki ay süre ile anlamlı bir değişikliğe uğramadığı gözlenmiştir. Ayrıca, hiperozit ve essin analizleri için HPLC test yöntemleri çalışılmış ve validasyonları yapılmıştır. Aynı test yöntemlerinin krem içerisindeki essin ve hiperozit miktarlarının tayini içinde de uygun olduğu gösterilmiştir. Levant storax ve complex kremlerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkisi ise, referans ilaç Madecassol®, negatif kontrol ve krem bazı ile (placebo krem) karşılaştırmalı çalışmalarla, sıçanlarda in-vivo eksizyonel yara modeli kullanılarak incelenmiştir. In-vivo çalışmalar sonucunda levant storax kreminin diğer kremlere göre yara iyileşmesi süreci üzerinde en etkili formülasyon olduğu gözlenmiştir. Complex krem ise kontrol ve placebo grubuna göre daha etkili bulunurken, referans krem ile arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Some of the beneficial ingredients that are traditionally used in wound healing are obtained from some plants, but their effectiveness has not been scientifically evaluated yet. In this study, cream formulations (levant storax and complex creams) with the same cream base (placebo cream) were developed. Addition to the ingredients used in the cream base, levant storax cream contained balsam of oriental sweet gum, while complex cream contained calendula oil, St. John?s wort extract, escin, freeze dried powder of Aloe vera (L.) Burm.f. leaf juice and allantoin. Following the development of cream formulations of levant storax, complex and placebo, the characterization and stability tests were performed at predetermined time and conditions. The stability studies indicated that, physical properties of all formulations were unchanged during the test period of two months. In order to analyse the concentrations of herbal actives, hyperoside and escin, HPLC methods were studied and validated. The validated test methods were also suitable to test concentration of hyperoside and escin in complex cream. The wound healing potential of levant storax and complex creams were tested against a reference cream Madecassol®, negative control and placebo cream by employing an in-vivo excision wound model on rats. The studies indicated that levant storax cream treated rats had the best healing rates compared to all the other groups, whereas the group that was treated with complex cream showed a better healing rate than control and placebo groups. However no significant difference was found between the complex and the reference groups.