Bilateral yarık dudak onarımında kullanılan Türk lalesi metod ile Mulliken metodun kontrol grubu ile fotogram antropometrik karşılaştırılması
Photogram anthropometric comparison of two bilateral cleft lip treatment techniques with control group: Turkish tulip and Mulliken techniques
- Tez No: 293545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yarık dudak anomalisi dünyada ve ülkemizde en sık görülen doğumsal anomalilerdendir. Bilateral yarık dudak deformitesinin düzeltilmesi için birçok cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Bilinen birçok cerrahi yöntem olmasına karşın halen standart bir yöntem üzerinde fikir birliğine varılamamıştır. Çünkü ameliyatların sonuçlarını objektif olarak değerlendirmek uzun takiplere ve objektif antropometrik değerlendirmelere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada iki ayrı merkezde yapılan iki ayrı teknikle ameliyat edilen hastalar 24 ay boyunca takip edilerek, fotogram antropometrik olarak normal çocuklar ve kendi aralarında karşılaştırıldı.YYÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde Türk lalesi metod (grup 2) ile ameliyat olmuş 15 bilateral yarık dudak hastası, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde Mulliken metod (grup 3) ile ameliyat olmuş 10 bilateral yarık dudak hastası ile Van ili merkezinde ikamet eden aynı yaş grubundan 40 sağlıklı çocuktan kontrol grubu (grup 1) çalışmaya dahil edildi. Altışar ay ara ile 24 ay boyunca tüm deneklerin fotografları çekildi. Photoshop programında dudak, burun ve yüze ait 15 ayrı ölçüm yapıldı.Grup 2'de üst dudak uzunluğu ile nazal tip projeksiyonu birlikte değerlendirildiğinde kontrol grubu ile aynıydı. Ancak grup 3'te bu değerler normalin altındaydı. Grup 3'te buruna müdahale edildiği için burun genişliği normaldi ancak grup 2'de daha genişti. Sağ ve sol nostril yükseklikleri grup 2 ve grup 3'te kontrol grubundan daha kısaydı. Kolumellar yükseklik her iki çalışma grubunda da kontrol grubuna göre kısa kalmıştır. Ancak ameliyat sonrası erken dönemde Mulliken grupta yüksek olan kolumella son bir yıllık ölçümlerde Türk lalesi grubu ile istatistiksel olarak benzer çıkmıştır. Nazal tip açısı ve nazolabial açı her iki grupta da kontrol grubundan daha genişti. Mulliken grupta üst dudak yüksekliği hem kontrol grubundan hem de Türk Lalesi grubundan daha kısa kalmıştır. Türk Lalesi grubunda üst dudak yüksekliği kontrol grubuna daha yakındır.Bu çalışma, dünyada sık görülen bir doğumsal anomali olan bilateral yarık dudak onarımında kullanılan yöntemlerden ikisinin cerrahi sonuçlarını antropometrik olarak karşılaştırarak, sonuçları sayısal olarak ortaya koymuştur. Bununla birlikte bu çalışma bundan sonra yapılacak antropometrik çalışmalara ışık tutacak verilerin ortaya konması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cleft lip one of the most common deformity which is seen in the world and in our country. For treatment of the bilateral cleft lip deformity different surgical procedures are used. Although there are a lot of surgical methods that are known for treatment of cleft lip deformity none of them are standards technique as a consensus of opinion. One of the reasons of this problem challenge in following patients for al long time by an objective criteria and objective anthropometric evaluation. In this study normal childs and patients who are operated by two different techniques in two different center were compared by photogram anthropometric during 24 months follow up.In this study 3 groups were formed. 40 healthy children who were at the same age and live in center of city Van were taken in group 1. 15 patients with bilateral cleft lip who were operated in Yuzuncu Yil University Medicine Faculty, Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery department by Turkish Tulip method. And as last group 10 patients with bilateral cleft lip who were operated in Erzurum Ataturk University Medicine Faculty, Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery department by Mulliken method. Photo of all child?s? were taken during 24 months by 6 months periods. 15 different measurements of lip, nose and face were evaluated by Photoshop program.In group 2 the results of upper lip height and nasal tip projection, when they are evaluated together, were the same as control group (group 1). But these results of group 3 were under normal measurements. Due to intervention of nose in group 3 nasal widths was the same as normal control group but in group 2 wider than normal control group. In group 2 and 3 left and right nostril heights were shorter than normal control group. In both groups 2 and 3 columellar height was shorter than normal control group. On the other hand in early post operation period columellar height was higher in Mulliken group but this difference was statistically the same of Turkish Tulip measurements which were obtained last year of study. Nasal tip angle and nasolabial angle was wider in both groups than control group. In Mulliken group upper lip height was shorter than other two groups. Upper lip height was closer to normal control group in Turkish Tulip group.This study anthropometrically compared two surgical methods which are used in a worldwide common congenital deformity bilateral cleft lip and shows numerical results. All the same this study is important to light the way for anthropometric studies with its results.