Astım hastalarında hastalığın şiddeti ile tüberkülin cevabı, immünglobulin e düzeyi ve eozinofil sayısı arasındaki ilişkinin araştırılması
The interaction between tuberculin response, immunglobulin e level and eosinophil count in asthma patients.
- Tez No: 293544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüberkülin cevabı Th 1 aracılıklı gecikmiş tip hipersensitivite reaksiyonudur ve atopik hastalıklarda baskılandığı düşünülmektedir. Eozinofil sayısı ve total Ig E düzeyi' nin astım hastalarında artması beklenir. Çalışmamızın amacı astım hastalarında, hastalığın şiddeti ile tüberkülin cevabı, total Ig E düzeyi ve eozinofil sayısı arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Yaş ortalaması 40.71±1.67 olan 52 astım hastası (32 kadın ve 20 erkek) çalışmaya alındı. Hastalar GINA (Global Initiative for Asthma) 2006 Uzlaşı Raporu Astım Ağırlık Sınıflamasına göre intermittan, hafif persistan, orta persisitan ve ağır persistan olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu çalışma grubuna benzer dermografik özelliklerde, yaş ortalaması 40,60 2,92 olan 20 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Atopi hikayesi, tüberküloz hikayesi ve ailede geçirilmiş veya aktif tüberküloz varlığını içeren özgeçmiş sorgulaması yapıldı. Sağ veya sol deltoid bölgede BCG skarı olup olmadığı kaydedildi. Tüberkülin cilt testi, sol ön kolun ventral yüzüne intradermal olarak uygulandı ve endurasyon çapı 72 saat sonra değerlendirildi. Serum total IgE düzeyi ve eozinofil sayısı için her olgudan 10 cc periferal kan alındı. Hastalara SFT yapıldı, FEV1, FVC, FEV1/FVC (Tiffeneau indeksi) ve PEF parametreleri ölçüldü ve en iyi değer kaydedildi.Astım hastaları ve kontrol grubu arasında yaş, TCT endurasyon çap ortalaması, eozinofil sayısı ve tüberkülin cevap dağılımı açısından anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Astım hastalarında total Ig E düzeyi daha yüksekti ve bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). BCG skarı varlığı göz önüne alındığnda da astım hastaları ve kontrol grubu arasında TCT endurasyon çapı ortalamaları arasında anlamlı farklılık yoktu.Astım hastaları klinik bulguları yardımı ile şiddete göre sınıflandırıldığında, dört grup arasında TCT endurasyon çapı, eozinofil sayısı, eozinofil yüzdesi, total Ig E düzeyi ve tüberkülin cevap dağılımı açısından anlamlı farklılık görülmedi. Ağır persistan astım grubundaki hastaların yaş ortalaması daha yüksek bulundu (p0.05).Çalışmamızın sonucunda astım hastalığında hastalığın şiddeti ile tüberkülin cevabı, eozinofil sayısı ve total Ig E düzeyi arasında ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuberculin response is a delayed type hypersensitivity reaction that supposed to be supressed in atopic diseases. Eosinophilia count and serum total Ig E level increases in asthma patients. The aim of our study is to invastigate the relation between the severity of asthma, tuberculin response, serum total Ig E level and eosinophil count.The study population included 52 asthma patients (32 women and 20 men) whose mean age was 40,71+1.67. The severity of asthma was graded as intermittent, mild persistent, moderate persistent and severe persistent asthma according to the classification of the Global Inıtiative for Asthma. 20 healty volundeers who has similar demographic features with the patients constituted the control group and their mean age was 40,60+2.92. Patients asked for tuberculosis and atopy history and family history of active or passed tuberculosis. Right and left deltoid area watched for BCG scars. Tuberculin skin test was administered intradermally into the volar site of the left forearm and the diamater of the induration was mesured after 72 hours. 10 cc peripheral blood used for serum total Ig E level and eosinophil count measurements.No significant correlation was observed between study and control group for PPD induration, eosinophil count and tuberculin response (p>0.05). In study population serum total Ig E level was higher than the control group and that was statistically meaningful (p0.05).In our study we did not found correlation between tuberculin response, eosinophil count, serum total Ig E level and severity of asthma for asthma desease.