Medial kompartman gonartrozunda oxford faz 3 unikompartmantal protezin erken ve orta dönem klinik ve radyolojik sonuçları
The early and mid term clinical and radiological results of the oxford phase 3 unicompartmental knee arthroplasty in the medial compartment gonarthrosis
  1. Tez No: 293550
  2. Yazar: DOĞAÇ KARAGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. İLKER ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Unikompartmantal diz protezi medial kompartman gonartrozundadüşük morbidite, minimal kemik ve yumuşak doku rezeksiyonu ve fonksiyonel olarakyüksek hasta memnuniyeti gibi önemli avantajlara sahip bir cerrahi yöntemdir.Gereç ve Yöntem: Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve TravmatolojiKliniğinde Şubat 2008-Kasım 2009 tarihleri arasında çimentolu Oxford faz 3unikompartmantal diz protezi ile cerrahi tedavi uygulanan ve en az 2 yıllık takipleritamamlanmış 105 hastanın 124 dizi, erken-orta dönem radyolojik ve klinik sonuçlarıaçısından değerlendirildi. Hastaların %83.8'i kadın, %16.2'si erkek idi. Hastalarınortalama yaşı 64.1 (42-84), ortalama vücut kitle indeksi 28.31 (min=22.4,max=39.8)idi.Hastalardan 102'sinde primer patoloji anteromedial osteoartrit, 3'ünde isefemur medial kondil osteonekrozu nedeniyle Oxford UDP yapıldı.Bulgular: Oxford Diz Skoru'na (min=12, max=60) göre yapılandeğerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 27.2(15-40) idi.Ameliyat sonrası son kontrollerinde ise ortalama 51.5(26-60) olarak bulundu. Eklemhareket açıklığı ameliyat öncesi dönemde ortalama 114.50 (800-1300) idi. Ameliyatsonrası dönemde ise ortalama 128.50 (1150-1400) olarak bulundu. 105 hastanın 124dizi ameliyat sonrası 2 yıl sonunda değerlendirildiğinde 8 hastada (%6.5) başarısızlıksöz konusu iken 95 hastada (%90.5) sonuçlar iyi ve mükemmel bulundu. Başarısızsonuçlara sahip hastalardan ikisi nedeni açıklanamayan ağrı, biri insert çıkığı olmaküzere, en sık başarısızlık nedeni 5 hastayla lateral osteoartrit (%62.5) olarakgörülmektedir. 8 hastanın 5'ine revizyon primer TDP uygulandı.Radyolojik değerlendirmede Oxford değerlendirme kriterleri kullanıldı. Enfazla hata femoral komponentin medial/lateral yerleştirilmesi sırasında ortaya çıktıancak hiçbir hastada radyolojik olarak gevşeme bulgusuna rastlanmadı. Radyografikhatalarla klinik sonuçlar arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.Sonuç: Çalışmamızda orta dönemde UDP'nin doğru hasta seçim kriterleridikkatli uygulandığında gerek klinik skorlar, gerek radyolojik sonuçlar, gerekse dehasta memnuniyeti açısından yüksek başarı oranına (%90.5) sahip olduğugörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Unicompartmental knee arthroplasty is a surgical techniquewhich is applied in medial compartment gonarthrosis and has advantages like lowmorbidity, minimal bone and soft tissue resection and high functional patientsatisfaction.Material and Method: Short and middle term radiologic and clinical data from124 knees of 105 patients who underwent cemented Oxford phase 3unicompartmental knee arthroplasty between February 2008 ? November 2009 inUfuk University Medical Faculty Orthopedics and Traumatology Clinic with at least 2years of follow-up were evaluated. 83.8% of patients were females and 16.2% weremales. Average age of the patients was 64.1 (42-84) and body-mass index was 28.31(min:22.4, max:39.8)The primary pathology for Oxford UKA was anteromedial osteoarthritis in102 patients and osteonecrosis in the medial condyle of femur.Results: Knee scores in the preoperative period were average 27.2(15-40)according to Oxford Knee Score (min=12, max=60). The score was 51.5 (26-60) inthe postoperative controls. Range of motion was average 114.50 (800-1300) in thepreoperative period. The range of motion was average 128.50 (1150-1400) in thepostoperative period. In the 2 year follow-up of 124 knees of 105 patients, 8 patients(6.5%) had unsuccessful results while 95 (90.5%) patients had good and perfectresults. Two patients had unexplainable pain, one patient had a dislocated insert while5 patients (62.5%) had lateral osteoarthritis which was the most frequent cause forfailure. 5 of 8 patients underwent revision primary TKA.Oxford evaluation criteria were used for radiologic evaluation. The mostfrequent error was found to be during the medial/lateral placement of the femoralcomponent but none of the patients had radiological findings of laxation. Therelationship between radiographical errors and clinical results was not statisticallysignificant.Discussion: Our study shows that UKA has a high rate of middle term success(90.5%) in terms of radiologic results, clinical scores and patient satisfaction whenright criteria for patient selection are applied carefully.