Medial kompartman gonartrozunda oxford faz 3 unikompartmantal protezin erken klinik ve radyolojik sonuçları
Short term clinical and radiological results of medial unicompartmental knee arthroplasties(uka) (oxford phase 3)
  1. Tez No: 195803
  2. Yazar: ÜMİT YAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TUNCAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Ağustos2005-Şubat 2007 tarihleri arasında ameliyat edilip en az 6 aylık takipleri tamamlanan 22hastanın 24 dizine Oxford Unikompartmantal Diz Protezi uygulandı. Hastaların erkendönem klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi.Hastaların 18'i(%82) kadın, 4'ü(%18) erkek idi. Hastaların ortalama yaşı 58(45-69) idi.Hastaların 12'sinin sol dizine, 8'inin sağ dizine, 2'sinin her iki dizine aynı seanstaunikompartmantal diz protezi ameliyatı uygulandı. Hastaların ortalama takip süresi 14.66ay(6-24 ay) idi.Hastalardan 23 tanesine anteromedial osteoartrit, 1 tanesine ise femur medial kondilosteonekrozu nedeniyle Oxford UDP yapıldı.Hastaların ortalama vucut kitle indeksi 27.76(21.22-39.79) olarak bulunmuştur.Hospital for Special Surgery Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyatöncesi dönemde ortalama 56.2(35-77) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 90.4(72-100) olarak bulundu. Hastaların 17'sinde(%70.8) mükemmel, 7'sinde(%29.2) ise iyi sonuçelde edildi.Oxford Diz Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemdeortalama 12.33(5-24) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 40.25(23-48) olarakbulundu.Diz Cemiyeti Skorlamasına göre yapılan değerlendirmede hastaların ameliyat öncesiortalama diz skoru 48.4(41-60) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 96.3(81-100)olarak bulundu. Hastaların 22'sinde(%91.66) mükemmel, 2'sinde(%8.33) iyi sonuç eldeedildi. Hastaların Diz Cemiyeti Skorlaması fonksiyonel skoru, ameliyat öncesi dönemdeortalama 42.5(0-70) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 81.2(45-100) olarakbulundu.Radyolojik değerlendirmede Oxford değerlendirme kriterleri kullanılmıştır. En fazlahata femoral komponentin Medial/Lateral yerleştirilmesi sırasında ortaya çıktı. Hiçbirhastada radyolojik olarak gevşeme bulgusuna rastlanmadı.Eklem hareket açıklığı ameliyat öncesi dönemde ortalama 120.5(80-140) idi.Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 124.5(90-140) olarak bulundu.Hastaların 4'ünde insert dislokasyonu, 2'sinde erken yüzeyel enfeksiyon ve 1'inde isesinovit ve inatçı ağrı meydana geldi. Hastalardan 4'ü total diz protezine revize edildi.Sonuç olarak, unikompartmantal diz protezi medial kompartman gonartrozunda düşükmorbidite, minimal kemik ve yumuşak doku rezeksiyonu, yüksek hasta memnuniyeti ve enazından mevcut hareket açıklığını koruyabilmesi gibi önemli avantajlara sahiptir. Fakatcerrahi teknik hassasiyetleri nedeniyle, öğrenme eğrisi döneminde insert dislokasyonu gibikomplikasyonlarla göreceli olarak sık karşılaşılabilmektedir. Tecrübe arttıkça bu tipkomplikasyonlar da minimuma inmekte ve daha iyi klinik sonuçlar elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study involved 24 unicompartmental knee arthroplasties(UKA) (Oxford Phase 3),performed in 22 patients operated between august 2005 and february 2007 and had aminimum of 6 month follow-ups, in Selçuk University Meram School of MedicineDepartment of Orthopedics and Traumatology. Short term clinical and radiological resultswere evaluated.The mean age of 18 (82%) women and 4 (18%) men was 58(45-69) years.Unicompartmental knee arthroplasty was performed in 12 left and 8 right knees andbilaterally in two patients.The follow up period was 14.66 (6-24) months on the average.The indication for UKA was anteromedial osteoarthritis in 23 and femoral medialcondylar osteonecrosis in one of the patients.The average body mass index of the patients was found to be 27.76(21.22-39.79).Hospital for Special Surgery Knee Score of the patients was 56.2(35-77) preoperativelyand 90.4(72-100) postoperatively. There were 17 excellent and 7 good results.Oxford Knee Score was 12.33(5-24) preoperatively and 40.25(23-48) postoperatively.Knee Society Score was 48.4(41-60) preoperatively, 96.3(81-100) postoperatively.There were 22 excellent and 2 good results. Knee Society functional score was 42.5(0-70)preoperatively and 81.2(45-100) postoperatively.Radiological evaluation was performed using Oxford criteria. The most frequent errorwas encountered during medial/lateral insertion of the femoral component(Table 4.1).Radiological loosening was not seen in any of the patients.The range of motion was(ROM) 120.5(80-140) preoperatively and 124.5(90-140)postoperatively.There were 4 insert dislocations, 2 early superficial infections and 1 synovitis withresistant pain.In conclusion, UKA has important advantages such as low morbidity, minimal bone andsoft tissue resection, high patient satisfaction and conserving at least the preoperativeROM. However, during the learning curve period of technical details, complications suchas insert dislocation are relatively high. Better clinical results go parallel with increasingexperience.