Ergenlerde sağlığı geliştirme modeli ve bilgi işlem kuramına temellendirilen hemşirelik girişiminin ağız diş sağlığı davranışına etkisi
Adolescent health promotion model and the ımpact of oral health behavior of nursing ıntervention applied to the ınformation proccessing theory
  1. Tez No: 293568
  2. Yazar: FADİME ÜSTÜNER TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma; ağız diş sağlığı davranışı düşük olan ergenlere uygulanacak olan Sağlığı Geliştirme Modeli ve Bilgi İşlem Kuramına temellendirilen hemşirelik girişimlerinin, ağız diş sağlığı davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmek amacı ile planlanmıştır.Araştırmanın modeli ön test, son test kontrol gruplu deneysel desendir. Ağız Diş Sağlığı Davranış Formundan (ADSD) elde edilen sonuçlara göre davranış puanında en alt %25'lik dilimi oluşturan bireyler deney (40) ve kontrol (40) gruplarına alınmıştır. Veriler; Bireysel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Ağız Diş Sağlığı Kontrol Odağı Ölçeği (ÇBASKO), ADSD ve Ağız Diş Muayene Formu ile toplanmıştır. Gruplara ön test, eğitim sonrası son test ve eğitimden 3 ay sonra tekrar test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is planned to assess the impact of oral and dental health behavior of nursing intervention applied to Health Promotion Model and the Information Processing Theory of adolescents with low oral and dental health behavior.The method of research is experimental design with pre-test and post test control groups. According to the results of oral health care form, individuals that form %25 of the slice on attitude scale are placed in the experimental (n=40) and control (n=40) groups with random assignment. The data are collected via Personal Information Form, Multi-Dimensional Control Scale of Oral Health Care (ÇBASKO), Oral Health Care Form (ADSD), Oral Examination Form. The groups are pre-tested, post-tested after the training and tested again 3 months after training.