6 yaş (60-72 ay) çocuklarda sosyal beceri geliştirerek şiddeti önleme programının etkisi
The effect of violence prevention program by developing social skill on 6 age (60-72 months) old childeren
  1. Tez No: 293597
  2. Yazar: TÜLAY AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma 60-72 ay çocukların sosyal becerilerini geliştirerek şiddet davranışlarını önlemeye yönelik çocuk ve ebeveyn programının etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Örneklemi 67 çocuk ve ebeveyni (36 deney, 31 kontrol) oluşturmuştur. Veriler Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği, Çocuklarda Sözel ve Davranışsal Şiddeti İzlem Çizelgesi, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Ebeveyn Görüşme Formu ile toplanmıştır. Deney grubu çocuklara empati, problem çözme becerileri ve öfke kontrolü konularının yer aldığı 30 etkinlikten oluşan, ebeveynlerine 60-72 ay çocuğun özellikleri, ebeveyn-çocuk iletişimi, çocuklarda ödül ve ceza yöntemleri, çocuklarda şiddet davranışları, nedenleri ve önleme yaklaşımları konularını içeren dört oturumluk öğretim programı uygulanmıştır. Bulgular; Hem deney hem kontrol grubu çocukların sosyal beceri toplam ve alt boyut puanları zaman içinde anlamlı yükselme (deney 137.3'den 176.4'e, kontrol 141.7'den 152.5'e) göstermiştir (p0.05), ikinci ve üçüncü ölçümde toplam ve alt boyut puanları deney grubu lehine anlamluı farklılık göstermiştir (p=0.05). Altı aylık sürede deney grubu çocukların şiddet davranış sayısı 234'den 34'e, kontrol grubunun 159'dan 65'e düşmüş olup gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.030). Deney grubu ebeveynler öğretim programı sonrası çocuklarıyla empati yapmaya, ben dilini kullanmaya, kurallar konusunda tutarlı olmaya başladıklarını belirtmişlerdir. Sonuç; Bu program çocuklarda sosyal beceri geliştirerek şiddet davranışlarını önlemektedir ve öğretmen-hemşire işbirliği ile uygulanması yararlı olur.
Özet (Çeviri)
This research is a pre-post test control group quasi-experimental study which was developed for the purpose of determining the effect of child and parent program for preventing violence behaviors of children at the age of 6 (60-72 months old) by developing their social skills. The sample is comprised of 67 children and parents (36 experiments, 31 controls). Data was collected by using Social Skills Evaluation Scale, Monitoring Chart of Verbal and Behavioral Violence in Children, Parent Attitude Scale and Parent Interview Form. Education programs which, for experiment group children, comprised 30 activities including empathy, problem solving skills and anger management subjects, and which, for parents, comprised four sessions on subjects of features of child at the age of 60-72 months old, parent-child communication, punishment and reward methods in children, violence behavior, their causes and prevention approaches in children were performed.