Kullanıcı hareketleriyle mekan kurgusu: etmen tabanlı bir tasarım aracı
Space configuration with user movements: an agent based design tool
  1. Tez No: 293628
  2. Yazar: MEHMET EMİN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan çalışmada kullanıcı hareketlerini esas alan bir mekan kurgulama aracı oluşturulmuştur. Çalışma etmen tabanlı bir model çerçevesinde yapılmıştır. Araştırmanın bölümleri arasında, yapay zeka ve uygulama alanları, etmen tanımı, türleri ve özellikleri, mekan kavramı ve mekanın gösterimi, mimari çizimle temsil ve diyagramlarla temsil konuları vardır. Bu konular ışığında etmen tabanlı benzetim ortamı olan ?İz-Mekan? adlı mekan kurgulama aracı meydana getirilmiştir. Mimarlar ve mimarlık öğrencilerince kullanılması beklenen benzetim ortamının çıkış noktası, yaşayan mekanların hareketli gösterimi ve bu yaklaşımda bir tasarım aracı geliştirme isteğidir. Bilgisayarın mimari çalışmalarda kullanılmasıyla beraber, geleneksel gösterim yöntemlerinden farklı teknikler geliştirmek olanaklı hale gelmiştir. Temsil metotları, diyagramlar, kullanıcı hareketleri ve etmenler etkisinde yeni bir mimari araç arayışı, bilgisayarlı mimarlığın bu konular ekseninde değerlendirilmesiyle mümkün olmuştur. Yapılan çalışma deneysel kabul edilmektedir, yazar tarafından ileride geliştirilmesi hedeflenen yeni sayısal mimari tasarım araçları için bir ön araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this study a space configuration tool based on user movements has been developed. This study takes advantage of agent based model frame. In this research there are sections such as; artificial intelligence and its application fields, agent definition, types and properties, architectural space definition, representation methods, architectural drawings and diagrammatic representation subjects. As a result of these topics, ?İz-Mekan? (Trail-Space) is developed which is a space configuration tool. It is expected that architects and architectural students will use this model. Its originating point is creating dynamic representation of living spaces and developing a tool using this approach. As computers take important role in architectural design studies, different methods can be developed seperate from conventional representations. Representation techniques, diagrams, user movements and agents affect this new made tool considering computer aided architectural design with mentioned subjects. This study is an experimental work, it is a pre-research phase with aim of building new digital architectural design tools in the future by the writer.