Kayseri Pınarbaşı kromitlerinin kuru zenginleştirilmesi
The enrichment of Kayseri Pinarbaşi chromite ore using dry seperation methods
- Tez No: 293640
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALİ SİRKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Krom cevherleri; metalürji, refrakter ve kimya endüstrisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Talebe göre ürün özellikleri belirlenir.Bu çalışmada Kayseri Pınarbaşı Bölgesinden getirilen krom numunesinin kuru yöntemle zenginleştirilebilirliği incelenmiştir.Kuru zenginleştirme yöntemleri kışın sert geçtiği bölgelerde, yaş yöntemlerde karşılaşılan donma problemleri yaşanmaz ve suyun kısıtlı olduğu yörelerde tesis kurulmasına imkan yaratır. Aynı zamanda tesis binası ve işletme giderleri yaş yöntemlere göre daha azdır. Bu yöntemle, pahalı atık barajlarına ve suyla çalışan proseslere ihtiyaç duyulmaz. Dahası çevredeki toprağı ve suyu kirletmez, proses için kimyasallara ihtiyaç duymaz.Kullanım alanlarına uygun krom konsantrelerinin hazırlanması amacıyla iri boyutlarda optik ayırma, allair jig ince boyutlarda Cala havalı ayırıcı, manyetik ayırma, elektrostatik ayırma ve sallantılı masa kullanılmıştır.Deneysel çalışmalar sonucunda; allair jig ile %35.7 Cr2O3 %86.7 verimle, sallantılı masa' da %43.1 Cr2O3 %49.4 verimle ve Cala havalı ayırıcı ile %46.5 Cr2O3 %53.2 verimle kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chromium ores are used in refractory, metallurgy and chemical industry as a row material. Chromium ores which are used in this industry sections changes with regard to its grade and property.In this study, a sample of mineral chromite which was brought from Kayseri Pınarbaşı area whether it is suitable for dry processing method.In dry processing, where the winter conditions are colder, does not have frost problems as in wet processing method and it also creates opportunity to build plants where there is no water available. Moreover, costs of merchant and expenses of plants are less compare to wet processing method. It does not demand of pricey solid-fluid separation processes and waste barrage. It does not generate water waste and does not create salinization in soil. It does not require chemicals such as flocculants and collectors.In this project, allair jig, optical seperator in the coarse size and dry magnetic seperator, Cala air flow seperator, electrostatic seperator, shaking table in the fine size were used for chromium dressing. It is the reason of to prepare chromium which fits to consumption area.Finally, ore? s grade was made %46.5 Cr2O3 with %53.2 recovery by Cala air flow seperator. Moreover, ore? s grade was made %35.7 Cr2O3 with %86.7 recovery by allair jig seperator.