Çift cidarlı moloz dolgulu tarihi taş duvarların yatay yükler altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the seismic behaviour of multi-leaf historical stone walls
- Tez No: 293641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ülkemiz; anıtsal ve tarihsel değer taşıyan, kültürel mirasımızın temel unsurlarından olan birçok yapıya sahiptir. Yığma yapı tekniği ile inşa edilen bu tarihi yapıların gelecekte var olmalarını sağlamaya yönelik yapılan mühendislik çalışmalarının önemli aşamalarından biri, yığma duvarların mekanik özelliklerinin saptanmasıdır. Bu özellikleri belirleyen malzeme niteliklerinin ve işçilik kalitesinin yapı boyunca değişken olması ve yapılardan yeterli sayıda numune alınamaması, mevcut duvar mekanik özelliklerini belirlemeyi güçleştirmektedir. Bu durumda tarihi yapılarımızda bulunan duvar tiplerinin sınıflandırılması, her bir duvar tipinin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi ve bu özellikleri içerecek şekilde hazırlanmış yapısal elemanların mekanik davranışlarının laboratuvar ortamında gerçekleştirilecek deneylerle incelenmesi büyük önem arzetmektedir.Bu tez kapsamında, kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan klasik dönem Osmanlı İmparatorluğu yapılarında sıklıkla kullanılan çift cidarlı moloz dolgulu tarihi taş duvarların düşey ve duvar düzlemi doğrultusunda etkiyen yatay yükler (deprem yükleri) altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Gerçek boyutlu yığma yapı duvarları ve donatıları laboratuvar ortamında test edilebilecek şekilde belirli bir oranda küçültülerek numune duvar üretimi yapılmış ve duvar numuneleri deneye tabi tutulmuştur. Ayrıca bu numunelerde kullanılan malzemelerin mekanik özelliklerini belirleyebilmek için yine laboratuvar ortamında deneysel çalışmalar yapılmıştır. İTÜ İnşaat Fakültesi, Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen deneysel çalışmaya ek olarak literatürde bulunan bağıntılar söz konusu duvar tipi için kullanılmış, bulunan sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda yapı mühendislerinin pratik kullanımı için gerekli parametreler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has so many historical monumental structures. Determination of mechanical characteristics of historical walls of these structures is vitally important for safety assessment of these structures. Since the material quality and workmanship are very variable in the historical structures, and taking sufficient samples from these structures is not possible, characterization of the structural walls and their constituents are difficult. At this point, classification and characterization of typical structural walls of historical structures and investigation of mechanical characteristics of these typical walls through experimental studies are very important.This thesis aims to investigate the mechanical behavior of multi-leaf stone masonry walls of classical era Ottoman Imperial structures, subjected to axial and in-plane shear forces (earthquake forces). Full size historical masonry walls and their reinforcements are scaled down and new model walls?re produced for testing in laboratory conditions. Beside the tests of these walls, mechanical characteristics of the components of historical masonry walls are also examined through material tests.At the end of the tests on the behavior of specimens, some basic characteristics of this type walls and naturals are obtained. Furthermore, some practical issues like performance levels and idealized curves are obtained. Also they outlined for practical engineering problems related with these type of structures.