Tünel açma çalışmalarında yatay yönlendirme doğruluğunun belirlenmesi
Determination of horizontal guidance accuracy in tunnels
  1. Tez No: 293658
  2. Yazar: NECİP ENES GENGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada literatürde değinilen tünel ağ tasarımları ve değerlendirme yöntemleri göz önünde bulundurularak tünel açma çalışmalarında kullanılabilecek ağ tasarımları değerlendirilmiştir. Değerlendirmede kullanılan ağ geometrisi, kullanılan ölçme yöntemleri ve talep edilen yatay yönlendirme doğruluğu göz önünde bulunurulmuştur. Buna göre ağ geometrisine, ölçme yöntemine ve ölçme sayısına bağlı olarak literatürden elde edilen verilere değinilmiştir. Daha sonra ülkemizde uygulması tamamlanmış bir tünel açma çalışmasına ait verilere değerlendirilmiş, literatürde bahsedilen benzerleri ile karşılaştırmalı olarak elde edilen yatay yönlendirme doğruluğu incelenmiştir. Sonuç olarak uygulması yapılan örneğin literatürdeki emsallarine göre yeterli doğrulukta olmadığı anlaşılmıştır. Bunun yanında yatay yönlendirme doğruluğu ile ilgili standartlaştırılmış bir sınırlandırmanın bulunmadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, network configurations which may be used in tunnelling works are evaluated in the terms of network configurations and evaluation methods which are mentioned in literature. In this evaluation network geometry, survey methods, and demand of accuracy are considered refering to literature. Afterwards, a tunnel construction work which is applicated in our country is examined with compared to the examples derived from literature in terms of horizontal guidance accuracy. In conclusion examined results of the tunnel construction is not accurate as the examples in literature. In addition, the lack of standarts about the horizontal guidance accuracy is emphasized.