Evaluation of stratospheric ozone variability and interactions with Brewer Dobson circulation
Stratosferik ozon değişiminin hesaplanması ve Brewer Dobson sirkülasyonu ile etkileşimi
- Tez No: 293701
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SEMA TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, toplam ozon dinamiğini açıklayabilmek için, Dönüştürülmüş Eulerian Ortalama Akışın düşey ve meridyonel bileşenleri kullanılarak Brewer-Dobson sirkülasyonun matematiksel olarak modellenmişir. Model, Brewer-Dobson sirkülasyonu, Eulerian-ortalama sirkülasyonla ilişkilendirmektedir . Modeldeki girdap (eddy) ısı akısı, sucaklık, meridyonel ve düşey rüzgar hızları, Eulerian ortalama hızlar gibi parametreler ozonun alansal ve zamansal değişimiyle ilişkilendirilmiştir. Kalan sirkülasyon olarak da adlandırılan Brewer-Dobson sirkülasyonu, orta atmosferdeki stratosferik ozon taşınımını anlamak için temel oluşturmaktadır. Orta atmosfer, stratosferde 15km'den başlayarak mezosferdeki 55km'ye kadar uzanır. Toplam ozon ve kalan sirkülasyon dinamiği araştırmalarında, çalışma alanı ozonun en yoğun bulunduğu orta atmosfer bölgesi ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada, tüm yarı kürenin incelenmesi, orta atmosferdeki ozonla, incelenen diğer bileşenlerin ilişkilerine ve ozon taşınımına karar vermekte kolaylık sağlamaktadır. Sıcaklık değişimlerinin ve atmosferik kararlılığın kalan sirkülasyonla etkileşimi konusunda ise, çalışma, kuzey yarı küre orta enlemlerine, 25°N'den 60°N'a kadar olan bölgeye yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study in order to explain the total ozone dynamics, meridional and vertical components of Transformed Eulerian Mean Flow, Brewer Dobson circulation is modelled. The model which relates Brewer-Dobson circulation to Eulerian mean circulation. Model parameters such as Eulerian heat flux, temperature, meridional and vertical wind velocities and Eulerian mean verlocities are linked to temporal and spatial variability of ozone. Brewer-Dobson circulation which is also named as residual circulation forms the basis to understand the transport of ozone in the middle atmosphere. Middle atmosphere starts from 15km in the stratosphere and extends until 55km in the mesosphere. In the total ozone and residual circulation studies, the study area is limited to the area where most ozone is found. In this study, examining the whole hemisphere makes easier to decide the ozone transport and also the relationship between ozone and the other constituents. In analyzing the effect of temperature variations over residual circulation and stability, the study specifically focused on northern mid-latitudes from 25° to 60°N.