Tüketici temelli marka değerinin firmaların finansal performansı üzerine etkisi: Türkiye'de bir çalışma
Effect of consumer based brand equity on firms? financial performance: A study in Turkey
  1. Tez No: 293755
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇ ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma tüketici gözünde oluşan marka değeri alt boyutlarının firmalar için finansal performans üzerine ölçülebilir bir değer yaratıp yaratamadığının ve etki şekillerinin tespit edilmesi için ülkemizde yerleşik halka açık 28 farklı firmanın verileri kullanılarak yürütülmüştür. Yöntem olarak çalışma, Türkiye'de tüketici temelli marka değerinin bir anket çalışmasından elde edilecek veriler ile belirlenmesi, firmaların finansal performansının halka açık finansal tablolardan elde edilmesi ve bu iki veri grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığının detaylı olarak analizi ve yorumlanması şeklindedir. Analizde tüketici gözündeki marka değerini oluşturan alt boyutları belirlenmiş ve bu alt boyutlar cinsinden her bir firmanın durumu ortaya konulmuştur. Elde edilen alt boyutların finansal performans ile ilişkili olup olmadığı ve ilişkilerinin şekilleri ise çoklu regresyon analizi ile belirlenmiştir. Analizi takiben elde edilen sonuçlarda ise tüketici gözündeki marka değeri alt boyutlarının çalışmada yer alan neredeyse tüm finansal performans göstergelerine değişen oranlarda olumlu etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to understand whether the consumer based brand equity affect the firms? financial performance and the degree and type of the relationship between these if a significant correlation is present. The consumer based brand equity?s dimensions are revealed for companies from different business sectors in Turkey and these were compared with the financial performance indicators to understand whether a statistically significant effect is visible. The determination of the consumer based brand equity for each firm in the study by a field study (questionnaire), the acquirement of the financial data from Istanbul Stock Exchange, calculation of related variables and factors, the detailed analysis of the consumer based and financial data blocks together to understand the relationships between them, the interpretation of the results. As an outcome of the statistical analysis conducted, it has been seen that the consumer based brand equity positively affects most of the financial performance indicators to varying extents.