Benzinli binek araçlarda, işletme koşullarının sera gazı ve diğer kirletici egzoz emisyonlarına etkileri
The effects of operating conditions on greenhouse gas and other pollutant exhaust emissions at passenger cars with gasoline engine
  1. Tez No: 293834
  2. Yazar: ENDER SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
En önemli çevre sorunlarından birisi olan küresel ısınma etkisi, ekonomik büyüme ve nüfus artışı etkisi ile birlikte artan fosil yakıt tüketiminin sonucu olarak insanlığı tehdit etmektedir. Dünyada ulaştırma sektörü, direkt sera gazı olan CO2 salımında, yaklaşık %17'lik payıyla önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de ki tüm ulaştırma seçenekleri içerisinde, karayolu ulaşımı en büyük paya sahiptir.Bu çalışamada, Türkiye benzinli binek taşıt parkını temsil eden farklı otuz adet araç, emisyon faktörleri ve yakıt tüketimi hakkında bazı veriler elde etmek için Amerikan test çevrimi (FTP 75), Avrupa test çevrimi (NEDC) ve İstanbul test çevrimlerinde test edilmişlerdir. İstanbul test çevrimi, Türkiye'nin büyük şehirlerindeki sıkışık trafik koşullarını yansıtmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu sürüş çevrimi, İstanbul'un kalabalık yolları sebebiyle, düşük hız dönemlerine ve düşük maksimum hız değerine sahiptir.İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki OTAM Laboratuvar'ında elde edilen test sonuçları, farklı sürüş dinamiklerinin, toplam ve anlık süreçlerdeki emisyon ve yakıt tüketimi değerlerini ne şekilde etkilediğini göstermiştir. Her bir aracın emisyon seviyesi CO2, HC, CO, NOx gazları açısından tespit edilmiştir. Bazı sonuçlar Avrupa Birliği ve IPCC tarafından kullanılan standart emisyon limitleriyle mukayese edilmiştir. Bunun yanı sıra, her bir aracın emisyon ve yakıt tüketim değerleri, taşıtların kilometre, model yılı ve bakım faktörlerine göre yorumlanmıştır. Sonunda, testler genel olarak İstanbul test çevrimindeki araçların emisyon miktarı ve yakıt tüketimi değerlerinin Avrupa ve Amerika test çevrimlerinden daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The global warming effect which is the one of the biggest environmental problem, threat the humankind as a consequence of economic growth and increase in the population along with increase in the fuel consumption. All over the world, transportation sector plays an important role on the release of CO2 which is direct greenhouse gas with the approximately part of %17. In Turkey, road transportation have the largest contribution in the all transportation options.In this study, thirty different vehicles which represent fleet of the passenger cars with gasoline engine in Turkey, were tested to take some datas about emission factors and fuel consumptions on American driving cycle (FTP 75), New European driving cycle (NEDC) and İstanbul driving cycle. İstanbul test cycle was created to represent the congested traffic conditions in large cities of Turkey. This driving cycle has lower velocity periods and lower maximum velocity because of the busy roads of İstanbul.The results of the test which are performed in OTAM Laboratory within İstanbul Technical University, showed how different driving dynamics effected the values of emissions and fuel consumptions in the total and instantaneous duriations. Emission results of every vehicle were ascertained from the point of CO2, HC, CO, NOx gases. Some results were compared with standart emission levels by using European Union and IPCC. Besides, the values of emissions and fuel consumptions for every car were commented depending on the kilometer, model year and maintenance factors of the vehicles. After all, tests showed that generally emission amounts and fuel consumption results of the vehicles at the İstanbul city cycle has higher than FTP 75 and NEDC.