Siborg mimarlık
Cyborg architecture
  1. Tez No: 293837
  2. Yazar: AYŞEGÜL KIDIK
  3. Danışmanlar: DR. DR. HAKAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin gelişimi ile yeni bir boyut kazanan mimarlık artık farklı alanlarda, farklı uzaylarda, farklı bilimlerde yeniden anlamlandırılmaktadır. Teknolojinin sunduğu imkanlar ile mimarlık kavramı sadece kendini değil araçlarını ve amaçlarını geliştirmekte ve güncellemektedir.Sibernetik bilimi, yapay zeka, mekatronik ve robotik bilimlerinin gelişimi birçok alanda olduğu gibi mimarlıkta da boyutları değiştirmiştir. Siborg kavramı makine ile organizmanın ortak yaşaması durumudur. Siborg mimarlıkta ise, makine; yapı, organizma; insan, ortak yaşamı için kurgulanmış bir mimarlık söz konusudur.Siborg mimarlık kurgusu bir sanmadan başlar ve sanal ortamda deneyimlenir; gerçeğe/fiziksele dönüşme eğilimindedir diyebiliriz. Kurgunun oluşturulmasında ve deneyimlenmesinde sanallık, sanal gerçeklik, sanal çevreler, ütopyalar rol alabilir. Siborg mimarlık, yapının/mimarinin sabit yapı bileşenlerinden oluşan objeler olma durumunun ötesinde bir mimari/yapı hedeflendiği düşünülebilir. Siborg mimarlık sayısal ortamda mimari tasarım yaklaşımları içerisinde yer alır. Siborg mimarlıkta sayısal ortam, kurgu, tasarım ve uygulama süreçlerin de kullanıldığı gibi, sürdürülebilirliğini de sayısal ortamın sağladığı imkanlar ile sağlayabilir.Bu çalışma kendi kendine yaşamını sürdürebilen, gelişebilen, yenilenebilen; kısıtlı (!) düşünebilen; kullanıcı ve çevre ile etkileşim içerisinde bulunabilen; kullanıcının sadece standart fiziksel ihtiyaçlarını değil zihinsel ihtiyaçlarını da gidermeyi hedefleyen, teknolojik bir gövdeye sahip, insan-makine-doğa birlikte yaşamından oluştuğu ön görülen ?Siborg Mimarlık? kavramını, amacını, yer ve zamanını, nasıl olabileceğini sorgulamak ve değerlendirme yapmak üzere hazırlanmıştır. Bilim kurgu sinemasının teknolojiye, sanata, bilime; gelişime ve hayal gücüne katkıları tartışılmazdır. Bilim kurgu filmlerinden, Cube, Hypercube ve Cube Zero filmleri ve filmlerde kurgulanan mekanlar ve sistemler, Siborg Mimarlık kapsamında irdelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
By technogical development, architecture gains a new format, in this way,it is meaned on diffirent fields, different spaces and different sciences. The architecture does not only develop and update itself, also developes and updates its means and aims.The science of cybernetics changes format of architecture like artifical intelligence, mechatronic and robotic. Cyborg means that the common life of machines and organisms. As if, in cyborg architecture, architecture is a subject which is fiction of common life structure, machine and organism.Fiction of cyborg architecture begins with a virtual and it is experienced in digital space; in this way we can called that it is in tendency to transformation to reality/physical. On the composed and experienced of fiction, virtual, virtual reality, virtual enverioments and utopias can have a role. By cyborg architecture have can been thought that a/an architecture/structer is targeted beyond to being constant structural components. Cyborg architecture have a part in digital space in architectural design approaches. In cyborg architecture, as digital space is used on process of fiction, design and application,it can supply its sustainable by the digital space?s conditions.Cyborg architecture can continue its own life, develop, regenerate, having limited thinking; being in interaction with user and its enverioment; target not only satisfy standart physical neccesarries, have a techonogical body, occur from common life of human-machine-nature. This thesis is prepared for have questioned and appericated cyborg architecture?s aim, place, time and being how. It must nor argue that science fiction films supply contribution to techonology, art, science; development and imagine. In this thesis Cube, Hypercube, Cube Zero films and in these films have ficted spaces and systems are investigated and appreciated on cyborg architecture.