Siborg beden bağlamında Stelarc, Orlan ve Transpecies Society'nin sanat pratikleri
Art practices of Stelarc, Orlan and Transpecies Society in the context of cyborg body
  1. Tez No: 699425
  2. Yazar: GÖNÜL ESENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİL SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Siborg kavramına ilişkin tanımlamaların ve ilk çalışmaların, bilimsel literatürde ve sanat alanında kendisine yer edinmeye başladığı dönemler, tarihsel olarak yakınlık göstermektedir. Canlı organizmanın sibernetik bir sistem olarak kabul edilmesiyle başlayan bilimsel araştırma süreçleri, makinelerin ve canlıların birbirleriyle doğrudan ilişki içerisinde olduğu, geri bildirim mekanizmasıyla kurulan sibernetik sistemlerin uygulamaya konulabilmesini beraberinde getirmiştir. Makinelerden ve canlılardan oluşan sibernetik sistemler, siborg olarak nitelendirilmektedir. Siborgla ilgili uygulamalar, mühendislik alanlarındaki çalışmaları etkilediği kadar, günümüz sanatında teknoloji ve beden birlikteliğinin konu alındığı sanat pratiklerini de etkilemektedir. Bu sanat pratiklerinin, genellikle sanatçının performansına dayalı olduğu görülmektedir. Teknolojinin olanaklarından yararlanarak performatif çalışmalar gerçekleştiren sanatçıların yaklaşımları, teknofili veya teknofobiye yakın özellikler göstermektedir. Stelarc'ın performanslarında, insan bedeninin doğasının teknolojiyle genişletildiği görülürken, aynı zamanda, teknolojinin insan üzerindeki etkisi tartışmaya açılmaktadır. Orlan'ın performanslarının bazılarında, toplumsal tarihte ve sinema tarihinde, siborg beden olgusuna referans veren unsurlar yer almaktadır. Siborg bedeni araçsallaştıran ve konu edinen bir grup sanatçının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Transpecies Society isimli topluluk, teknolojiye ve doğaya olan ilgisini, siborgizm, yani siborg aktivizmi olarak nitelendirdikleri ortak tavır üzerinden yansıtmaktadır. Bu tez çalışmasında, Stelarc, Orlan ve Transpecies Society'de yer alan Neil Harbisson, Moon Ribas, Manel Munoz ve Joe Dekni gibi sanatçıların pratikleri, siborg beden bağlamında, karşılaştırmalı ve detaylı olarak incelenmektedir. Bu sanat pratiklerinin, siborga ilişkin kuramsal ve güncel tartışmalar arasındaki konumu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The points of time in which the definitions and first studies on the concept of cyborg began to take place in the scientific literature and in the field of art are historically close. Scientific research processes, which started with the acceptance of the living organism as a cybernetic system, brought about the implementation of cybernetic systems, which are set up by the feedback mechanism, in which machines and living things are in direct relationship with each other. Cybernetic systems consisting of machines and living things are described as cyborgs. Studies about the cyborg affect not only the researchs in the fields of engineering, but also the art practices in contemporary art where the synergy of technology and body is the theme. It is seen that these art practices are generally based on the performance of the artist. The approaches of artists who perform performative works by drawing on the possibilities of technology indicate features close to technophilia or technophobia. In Stelarc's performances, it is seen that the nature of the human body is augmented by technology, while at the same time, the effect of technology on humans is discussed. In some of Orlan's performances, there are facts in social history and cinema history that refer to the cyborg body phenomenon. Transpecies Society, which turned out as a group of artists who instrumentalized and dealt with the cyborg body, reflects their interest in technology and nature through a common attitude they describe as cyborgism, that is, cyborg activism. In this thesis, the practices of Stelarc, Orlan and artists such as Neil Harbisson, Moon Ribas, Manel Munoz and Joe Dekni from the Transpecies Society are analyzed in the context of the cyborg body in a comparative and detailed way. The position of these art practices between the theoretical and current debates on cyborg is revealed.