Amasra kömürünün flatasyonu ve demineralizasyonu
- Tez No: 29384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yerkürenin bilinen en önemli yeraltı kaynaklarından birisi kömürdür. Kalitenin yükseltilmesi için içindeki safsızlıklardan temizlenmesi gerekir. Bu amaçla yapılan zenginleştirme yöntemlerinden birisi flotasyondur. Flotasyon, bazı katı parçacıklardan adezyon kuvvetine dayanarak diğer parçacıklardan suyun içinde ayrılmasını sağlayan kimyasal bir prosestir. Küçük tane boyutunda uygulanan flotasyonda, pulpa uygun reaktiflerin ilavesi ile kömür par- tikül yüzeylerinin hidrofob özelliği artırılmakta ve inorganik maddeler bastırılarak zenginleştirme sağlanmaktadır. Yapılan Çalışmada uzun süre atmosfer etkisinde kalmış yüksek şist içerikli oksitlenmiş Amasra kömürünün flotasyonunda flotasyon verimine etki eden faktörler, laboratuvar şartlarında incelenerek, tesis şartlarına göre düşük küllü bir lavenin kazanılması amaçlanmıştır. Ayrıca kullandığımız oksitlenmiş kömür yüksek oranda şist içerdiği için demineralizasyon işlemine tabi tutularak inorganik maddelerin uzaklaştırılmasına çalışılmıştır. Bu amaçla baz çözeltisi olarak NaOH, asidik Çözelti olarak HC1, H;eSCU, HNO=>, HF maddelerinin değişik konsantrasyonları kullanılmıştır. ( ii )
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globe's öne of the most important resovice is coal. in order to get better quality, coal should be cleaned from its imporitres. Öne of the methal för the purifration is flota- t ion. Flotation is a chemical porcess that helps some of the sol id pieces to get separated from the other pieces in the water under the pomer of adezyon if flotation is applied on small pieced drenenstons with the addition of some suitable pulp reactives it will improve hydrofob quality on the sur- faces of the coal particules and by suppressing the organic raaterial richness will be ensured. in this research project the flotation of high schiefer contained and oxydised Amasra coal which has been under the effect of atmosphere for long time, the factors that effects flotation in a positive way has been targeted to produce low ashed clean coal. Because of containing high persentage of schiefer the oxydised coal we used in here has been worked on by demine- ralisation in order to remove some inorganic materials. For that reason NaOH has been used as boes HC1, H3SCu, HNOo- and HF's different consantration has been used as acidic. (iii )