Amasra kömürünün flotasyonunda oksitlenmenin etkisi
  1. Tez No: 29726
  2. Yazar: MESUT AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ii ÖZET Kömürlerin flotasyonu, organik yapılarına ve inorganik madde içeriklerine bağlı olarak değişmektedir.Küçük tane boyutunda uygulanan flotasyonda pulpa uygun reaktiflerin ilavesi ile kömür partikül yüzeylerinin hidrofob özelliği arttırılmakta ve inorganik maddeler bastırılarak zenginleştirme sağlanmaktadır. Oksitlenmiş kömür partiküllerinin yüzeyi oksijen içeren fonk siyonel grupların oluşumu nedeniyle sulu ortamda negatif olarak yüklenir. Bu nedenle oksitlenmiş kömür, köpük flotasyonuna cevap vermez. Yapılan çalışmada; oksitlenmiş ve ocaktan Çıkarılmış kömürlerin flotasyonundan önce, yüzeylerinin elektrokinetik özellikleri belirlenmiştir. Farklı pH aralıklarında ve bazı toplayıcı reaktifler kullanarak kömür partikül yüzeylerinin zeta potansiyelleri tayin edildi. Farklı toplayıcı ve köpük yapıcı reaktifler kullanılarak oksitlenmiş ve ocaktan çıkarılan Amasra kömürleri ile flotasyon denemeleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar, yanabilir verim ve alınan üründe kül miktarına göre kıyaslandı. Böylece, yüzeyi okside olmuş kömürün, flotasyon ile zenginleştirilebilecegi saptandı.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The flotation of coals varies with respect to their organic structures and inorganic substance contents. In the flotation of small particles the hydrophobic characteristics of coal particles are increased by the addition of suitable reagents and they are enriched by the depression of inorganic substance. The surface of oxidized coal particles becomes negatively charged in water because of the formation of oxygen containing functional groups. Thus, oxidized coal doesn't respond well to the froth flotation. In this study, the flotation of oxidized and mined coal was done and then, the electrolitic characteristics of their surfaces were determined. The zeta potantials of surface of coal particles were determined in different pH ranges by using some collectors. Flotation experiments were made by using different collectors and frothers with oxidized and mined Amasra coal samples. The obtained results were compared according to the recovery of combustibles and ash content of the product. Thus, has been determined that the oxidized coal can be enriched by flotation as well as the mined coal.