Mikron altı bor karbür katkısının ve reaksiyon sinterlemenin bor karbür-titanyum diborür kompozitlerine etkilerinin incelenmesi
An investigation on the effects of sub micron boron carbide addition and reaction sintering to boron carbide-titanium diboride composites
  1. Tez No: 293905
  2. Yazar: SERCAN AKTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR OKAN ADDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, mikron altı partikül boyutlarında bor karbür katkısı ve reaksiyon sinterleme yöntemleri ile bor karbür, titanyum diborür ve bor karbür, titanyum dioksit ve elementel karbonun reaksiyonu ile sıcak preste hacimce %85B4C - %15TiB2 oranına sahip kompozitler üretilip; mikron altı bor karbür katkısının ve reasiyon sinterlemenin B4C-TiB2 kompozitlerinin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda; mikron altı bor karbür katkısı ile numunelerin sertlik ve kırılma mukavemeti değerlerinde önce artış daha sonra ise azalma gözlenmiştir. Reaksiyon sinterleme ile üretilen numunelerde ise mikron altı bor karbür katkısı ile sertlik ve kırlıma mukavemeti değerlerinde önce azalma daha sonra ise artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, %85B4C - %15TiB2 ratio by volume composites are produced in hot press with reaction sintering method of boron carbide, titanium dioxide and carbon and with the addition of sub micron particle size boron carbide and titanium diboride; in addition to these, the effects of the addition of sub micron boron carbide and reaction sintering on the mechanical and physical properties of B4C-TiB2 composites were examined. Results of the experiments; with the addition of the sub micron boron carbide, first an increase than a decrease was observed on the hardness and the fracture toughness properties of the samples. On the other hand, first a decrease than an increase was observed on the hardness and fracture toughness properties of reaction sintered samples with the addition of sub micron boron carbide.