Ridley Scott sinematografisinde mekan kullanımı
Space use in Ridley Scott cinematography
- Tez No: 293944
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada sinemanın mimarlık ile işbirliği ele alınırken günümüzün önemli yönetmenlerden biri olan Ridley Scott'un izinden gidilmektedir. Ridley Scott'un sinemasındaki mimarlık etkinliğini sorgulamakta kullandığı imgeler ve mekanlar aracılığıyla sineması tasarım boyutundan incelenmeye çalışılmaktadır. Yönetmen'in yapıtlarında ne gibi mekansal öğeleri kullandığı bu imgelerin ne şekilde izleyiciye sunulduğu bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Ridley Scott sinemasındaki kullanılan mekanlar, seçilmiş filmlerin paralelinde mekan, tasarım ve bu mekanlarla bağlantılı alt metinlerin ışığında analiz edilmiştir. Sonuçta Ridley Scott sinemasındaki filmler kronolojik sırayla mekansal özelliklerine göre analiz edilerek sınıflandırılmıştır. Yönetmenin aktif olarak ürün verdiği otuz yıllık dönem süresince sinemasındaki değişim, mekan-kamera ilişkisi, mekan tasarımında kullanılan yöntemler ve yönetmenin oluşturduğu atmosferin kullanımı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper; while dealing with the cooperation of cinema with architecture, we have followed Ridley Scott, one of the important directors today. Ridley Scott?s architectural activity is questioned, his cinema has tried to be analysed in terms of design through the images and the places he has used. What kind of spatial items Ridley Scott used in his works and how these images were presented to the audience forms the body of this thesis. the locations used in Ridley Scott films which is the subject of this study, the place and the design in parallel with the selected films have been analysed through subtexts connected to these places. At the end of the research, the films in Ridley Scott cinema have been classified by analyzing their spatial features in chronological order. the transformation in his films in the last 30 years during which he has actively played a role has been considered to be the use of the atmosphere the director formed, the methods used in set designs and the place- camera relation.