Science fiction cities and their actors in blade runner, ghost in the shell and district 9
Blade runner, ghost ın the shell and district 9'da bilim-kurgu şehirler ve aktörleri
- Tez No: 892201
- Danışmanlar: PROF. NALAN TURNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, hikayelerinin ana eksenine Los Angeles, Hong Kong ve Johannesburg kentlerini alan üç bilim kurgu filmini -Blade Runner (1982, Ridley Scott), Ghost in the Shell (1995, Mamoru Oshii) ve District 9 (2009, Neill Blomkamp)- incelemektedir. Henri Lefebvre'in The Right to the City (1968), Michael Foucault' nun Panopticon (1975) ve Biopolitics (1976), Donna Haraway'in Cyborg Theory (1985) ve Homi K. Bhabha'nın Stereotype ve Hybridity (1994) gibi teorilerini, kavramsal bir çerçeve olarak kullanan bu tez, geleceğin şehirlerinin en alttan en üste kadar çeşitli aktörler tarafından nasıl inşa edildiğini araştırmaktadır. Bu amaçla, mekânsal ayrışma, iktidar ve gözetim dinamikleri, toplumsal cinsiyet ve iktidar ilişkileri, göçmenler, stereotipler ve 'öteki' gibi temalar filmlerle ilişkilendirilerek derinlemesine analiz edilmektedir. Tez, göçmenleri, mültecileri, melezleri, yabancıları, kopyaları, siborgları ve uzaylıları 'öteki' olarak kategorize etmekte ve yaşadıkları şehirlerdeki mekânsal ve sosyal eşitsizlikleri göstermektedir. Bu tez çalışması bilim kurgunun ne ölçüde çağ atladığını ve bu türün kültürel çalışmalara ve özellikle de geleceğin kentini okuma çabalarına neler kattığını göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma, apartheid ve apartheid sonrası gerçekliğin kent ortamı ve karakterleriyle District 9 filmini yansıttığını ve aynı filmdeki 'öteki' temsilinin Blade Runner ve Ghost in the Shell'de de belirgin olduğunu tartışmaktadır. Blade Runner ve District 9'da vatandaş olmanın ya da vatandaş olmamanın ne anlama geldiği sorusu, özellikle bu iki filmde incelenen bir diğer temadır. Kimlik, toplumsal cinsiyet ve sınıf meselelerinin yanı sıra, Blade Runner ve Ghost in the Shell'de olduğu gibi Panoptik şehirlerin kuralları da tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines three science fiction films -Blade Runner (1982, Ridley Scott), Ghost in the Shell (1995, Mamoru Oshii) and District 9 (2009, Neill Blomkamp)- based on the cities of Los Angeles, Hong Kong and Johannesburg. By using theories of Henri Lefebvre's The Right to the City (1968), Michael Foucault's Panopticon (1975) and Biopolitics (1976), Donna Haraway's Cyborg Theory (1985) and Homi K. Bhabha's Stereotype and Hybridity (1994) as a conceptual framework, this dissertation investigates how future cities are constructed by their various actors from the bottom to the top. To this aim, spatial segregation, power and surveillance dynamics, gender and power relations, immigrants, stereotypes and 'the other' are linked to films and analyzed in depth. The dissertation categorizes immigrants, refugees, hybrids, foreigners, replicants, cyborgs and aliens as 'the other' and shows spatial and social inequalities in the cities in which they live. This dissertation aims to show the extent to which science fiction has come of age and what genre has contributed to cultural studies and, in particular, to efforts to read the city of the future. It argues that the apartheid and post-apartheid reality mirrors the film District 9 with its urban setting and characters, and the representation of 'the 'other' in the same film is also evident in Blade Runner and Ghost in the Shell. The question of what it means to be a citizen or a non-citizen in Blade Runner and District 9 is another theme that is examined in the two films in particular. Identity, gender and class issues as well as the rules of panoptic cities as in Blade Runner and Ghost in the Shell are also discussed.