Bilişim sektöründe organizasyonel yapının performans üzerindeki etkileri
The effect of organizational structure on performance in information technology sector
- Tez No: 293979
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, bilişim sektöründe hizmet veren firmaların organizasyon yapı kriterlerinin firma performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan anket çalışmasında bilişim sektöründe bankacılık yazılımı konusunda hizmet veren 5 farklı firmadan toplam 60 kişiye ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında merkezilik, formalizasyon, standardizasyon ve karmaşıklık olmak üzere dört farklı organizasyonel yapı kriteri ele alınmıştır. Bu kriterlere ek olarak firma performansı anket soruları yardımıyla sayısal olarak ölçümlenmiştir. Beşli Likert ölçeğinde yapılan ölçüm sonuçlarında faktör analizi, güvenilirlik analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Değişken değerlerinin dağılımlarına ve istatistiksel sonuçlara göre standardizasyon ve formalizasyon arasında güçlü bir pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Benzer şekilde standardizasyon ve formalizasyon ile firma performansı arasında da pozitif yönlü bir pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucu olarak bilişim sektöründe hizmet veren firmalarda standardizasyonun ve formalizasyonun artırılması halinde firma performansında artış gözleneceği söylenebilir. Gelecek çalışmalar için, mevcut çalışmada uygulama yapılabilecek firmaların azlığı sebebiyle ortaya çıkan düşük güvenilirlikli sonuçları iyileştirmek için uygulama alanının genişletilerek daha fazla sayıda firma için analiz yapılmasının daha net sonuçlar ortaya koyacağı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of organizational structure on the performance of firms serving the IT industry is investigated. A survey has been applied to 5 different companies in the IT industry which work on the development of banking software and a total of 60 employees have been reached. Four criteria of the organizational structure, which are centralization, formalization, standardization and complexity, are evaluated through this survey. In addition to these criteria, with the help of the questionnaire each firm?s performance was measured quantitatively. As Likert scale of five is used througout the survey; the results of the factor analysis, reliability analysis, correlation and regression analysis were done. According to the distribution of variable values and statistical results, a strong positive correlation was found between standardization and formalization. Similarly, standardization and formalization are found to be in a positive correlation with the firm?s performance. As a result of the study, it can be sait that the increase in the standardization and formalization of firms serving the IT industry will also increase the firm?s performance. For future studies, it is recommended to expand the survey to other firms in order to state the results of this research clearly.