Tüketim çağı: Sosyal, kültürel ve mekansal farklılaşmalar; Nişantaşı, Abdi İpekçi Caddesi örneği
Consumption age: Social, cultural and spatial differentiations; Nisantasi, Abdi Ipekci Street
  1. Tez No: 294002
  2. Yazar: ZEYNEP CEYLAN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTANGA DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzde sıkça karşılaşılan tüketim ve kültür kavramlarının biraraya geliş tarzları incelenmiş, bunların kentsel mekanlarda karşımıza nasıl çıktığı ve kentlilerin yaşam tarzlarını, sosyal ilişkilerini nasıl etkilediği tartışılmış, bireylerin kentle kurduğu yeni ilişkilerin izi sürülmüştür. Tüketim olgusu, özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireylerin bir hayat tarzı olarak sürekli tüketmeye başladığı bir kültür haline gelmiştir. Tezin ikinci bölümünde, tüketimin sosyal, kültürel ve mekansal yönleri ve dönüşümleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de 1980'lerle başlayan değişim, 1990 sonları ve 2000'li yıllarda hangi yönde devam ettiği, Nişantaşı semti daha detaylı araştırılarak anlatılmak istenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Abdi İpekçi Caddesi'nin bu değişimlerden nasıl etkilendiğine odaklanarak, geçmişi ve bugünkü durumu tartışılmıstır. Beşinci ve son bölüm, Abdi İpekçi Caddesi'ne bakılarak, sosyal yapının değişimiyle, günümüz kentlerinin nasıl dönüştüğünün tartışıldığı sonuç bölümüne ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how the terms consumption and culture, which are frequently encountered nowadays, come together in style is analyzed, how we cross path with them in urban spaces, and how they effect living styles of the city dwellers and their social relationships is discussed, and the indivicuals new relationship with the city is trailed. Consumption phenomenon, has become a culture which is constantly expended as a life style by individual?s who live in big cities. For this purpose, social, cultural and locational directions and conversions are explicated in the second chapter of the thesis. In third chapter, Nişantaşı district is studied more detailed to explain the changes in Turkey which started in 1980s, and continued in which direction at the end of 1990s and 2000s. In the fourth chapter of the research, by focusing on how Abdi İpekçi Street has been effected by these changes, the past and the present situation of the street is discussed. The fifth and the last chapter is reserved for the discussion of contemporary cities? conversion with the changes in social structure by looking into Abdi Ipekci Street.