İç denetimde risk odaklı yaklaşımın başarısını etkileyen faktörlerin incelenmesine yönelik bir model: Türkiye tarım kredi kooperatifleri örneği
A model investigating factors which influence the success of risk based approach to internal audit : Turkish agricultural credit cooperatives sample
- Tez No: 294024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme, teknolojide ve yönetim anlayışında meydana gelen değişiklikler işletmelerin yapılarında değişikliğe neden olmuştur. İş yoğunluklarının artması riskli faaliyetleri beraberinde getirmiştir. Yaşanan gelişmeler denetim sisteminde değişikliklere neden olmuştur. Denetim faaliyetinin kapsamı geçmişe dönük işlemlerin yanında ileride karşılaşılabilecek risklerin de belirlenmesi şekilde genişlemiştir.Bu çalışmada denetim, iç denetim, iç kontrol ve risk odaklı iç denetim açıklanmıştır. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nde etik kuralların, raporlamanın ve iç denetim türlerinin risk odaklı iç denetimin başarısına etkileri yapısal eşitlik modeli ile analiz edilerek sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, changes in understanding of business administration and tecnology has changed the structure of enterprises. Increasing density of business brings more risky activities within itself. Improvements occured has resulted with the changes in system of audit. The scope of audit activities enlarged from past operations to identifing the risk that may occur in the future.In this study, audit, internal audit, internal control and risk based internal audit are explained. Effects of etic rules, reporting and internal audit types in Turkish Agricultural Credit Cooperatives to the success of risk based internal audit has analized with structural equation modeling and results are critizied.