Rekreatif etkinlik olan zıpkınla balık avcılığını yapan kişilerin görüşlerinin tespit edilmesi
To identify the opinions of the ones who are spear fishing which is recreative activity
  1. Tez No: 294058
  2. Yazar: HASAN DAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, serbest zaman değerlendirme şekillerinden avcılık sporunun içinde yer alan zıpkınla balık avcılığının, farklı meslek dallarında olup rekreasyon amacıyla av yapan kişilerin; Trabzon'da hangi balık türlerinin, nerede, ne zaman ve hangi koşullar oluştuğunda avlanabileceğine ilişkin görüşleri toplanarak bunların değerlendirilmesine yönelik yapılan nitel bir çalışmadır.Çalışmada, nitel araştırmalar içinde yer alan durum çalışması tekniği kullanılarak ve uygun durum örneklemesi ile Trabzon ilinde zıpkınla avcılık yapan 15 kişilik bir araştırma grubu oluşturulmuştur. Yapılan çalışmadan çıkan sonuçlar bu grup üyelerinin görüşlerinin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda balık türlerinin; yaşam alanları ile beslenme alışkanlıklarının doğrudan alakalı olduğu görülmüştür. Tespit edilen avlanma bölgelerinin özellikleri de bu yorumu doğrulamaktadır. Bu sonuçla avlanma alanının özelliklerine bakarak o bölgede ne tür balıkların yaşayacağı tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce a qualitative report on the place of spear fishing within recreational hunting sports as conducted by a group of individuals made up of a variety of professional backgrounds in Trabzon in terms of which variation of fish are hunted in which areas, at which times, and under which conditions.In this study qualitative research, case study techniques and convenient sampling are applied to the sample group of 15 Trabzon spear fishers. The findings data of this study are collected from the members of this research group. The results of the study show that the types of fish, their natural habitats and feeding habits are directly inter-related. The characteristics of the established hunting areas support the findings of this study. The results of this study will make it possible to predict which types of fish will be able to live in each particular hunting area.