Poetry to save the nation: Politics in the poems of John Milton
Ulusu kurtarmak için şiir: John Milton'ın şiirlerinde politika
  1. Tez No: 294113
  2. Yazar: EZGİ KIRAÇLI
  3. Danışmanlar: DR. PETER JONATHAN STARR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez John Milton'ın siyasi şiirlerinden seçilmiş eserlere ve bunları kendisinin değişen politik görüşü kapsamında vermeye odaklanmıştır. Yazar Milton'ın fikirlerinin gelişimini eski eseri Lycidas dan başlayarak, İç Savaş döneminde yazılmış Sonnet When the Assault was Intended to the City (No. VIII), şiirine değinerek ve Sonnet To the Lord General Cromwell (No. XVI), şiirinden en son eseri olan Samson Agonistes'e kadar izler. Şiirlerdeki siyasi fikirlerin gelişimini işaret ederken Milton'ın politikası ile ilgili detaylı bilgimizin kaynakları olan The Tenure of Kings and Magistrates ve Defensio Secunda gibi düz yazılara değinilecektir. Birçok açıdan, şiirlerde bulduğumuz kaydedilen bir dizi umutsuzluktur: Parlamentoyla, Cromwell ile ve ulusla ilgili. Tezin Giriş ve Sonuç bölümleri Milton'ın şiirlerinde neden sıkça politikayı konu ettiğini sormaktadır. Sebebin Milton'ın mesleki gelişiminde görülen Püriten özelliğin günlük yaşamına ve meşguliyetine yansıması olduğunu ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on selected passages of John Milton?s political poetry, and puts them in the context of his changing political views. The author traces the development of Milton?s ideas from the early work Lycidas, through poems like the Sonnet When the Assault was Intended to the City (No. VIII), which was written during the Civil War, and the Sonnet To the Lord General Cromwell (No. XVI), to his final works, like Samson Agonistes. In marking the development of political ideas in the poems, reference will also be made to prose works, like The Tenure of Kings and Magistrates and the Defensio Secunda, which are the sources of our detailed knowledge of Milton?s politics. In many ways, what we find recorded in the poems is a series of disappointments: with Parliament, Cromwell, and the nation. The Introduction and Conclusion sections of the thesis ask the question of why Milton brought politics into his poetry so frequently. The thesis suggests that this was part of Milton?s Puritan emphasis on working out his calling in his daily life and concerns.