An analysis of derivative markets efficiency in emerging economies
Gelişmekte olan ekonomilerde türev piyasaları etkinliği analizi
- Tez No: 294114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE CEYLAN KARADAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Avrupa'daki gelişmekte olan ekonomilerde vadeli piyasaların fiyat serilerinin birim kök içeren olup olmadığını test etmek için zayıf formda Etkin Piyasa Hipotezi uygulanmıştır. Doğrusal birim kök testleri (GDF ve PP), doğrusal panel birim kök testi, Kapetanios ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilmiş doğrusal olmayan birim kök testi ve Omay ve Ucar (2009) tarafından geliştirilmiş doğrusal olmayan panel birim kök testi hipotezin vadeli piyasaların fiyat endekslerinin rassal yürüyüşü takip edip etmediğini test etmek amacıyla Yunanistan, Macaristan, Polonya, Rusya ve Türkiye'de kullanılmıştır. Veriler aylık ve DataStream'den alınmıştır. Eylül 2005 ve Haziran 2011 arasında her piyasa için 70 aylık gözlem bulunmaktadır. GDF ve PP testlerinin sonuçları bütün piyasaların etkin olduğunu göstermektedir. Doğrusal olmayan birim kök testi Polonya ve Türkiye piyasalarının etkin olmadığını belirtmektedir. Ayrıca, doğrusal panel birim kök testi bu grubun etkin olduğunu gösterirken, doğrusal olmayan panel birim kök testi grup olarak bu ülkelerin etkin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Efficient Market Hypothesis in weak form is applied to futures markets in European Emerging Economies, by testing whether the price series of these markets contain unit root. The hypothesis that futures market price index follow a random walk tested for Greece, Hungary, Poland, Russia and Turkey, using the linear unit root tests (ADF and PP), linear panel unit root test, nonlinear unit root test developed by Kapetanios et al. (2003) and nonlinear panel unit root test developed by Ucar and Omay (2009). The data is monthly and it was collected from DataStream. There are 70 monthly observations for each market between the period of September 2005 and June 2011. The results of ADF and PP show that all futures markets are weak form efficient. Nonlinear unit root test results indicate that Polish and Turkish futures markets are not weak form efficient. The findings of the linear panel unit root test show that this group when considered as a whole, are efficient in the weak form while the findings of the nonlinear panel unit root test indicates that they are inefficient as a group.