A Jungian feminist analysis of Natalie Haynes' The Children of Jocasta, Orhan Pamuk's The Red-Haired Woman and Simin Daneshvar's A Persian Requiem
Natalie Haynes'in Jocastanın Çocukları (The Children of Jocasta), Orhan Pamuk'un Kırmızı Saçlı Kadın (The Red-Haired Woman) ve Simin Daneshvar'ın Bir Persli Ağıtı (A Persian Requiem) kıtaplarında, Jungcu feminist analizi
  1. Tez No: 662081
  2. Yazar: ELNAZ MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. CATHERİNE MACMİLLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, üç romanı, Natalie Haynes'in The Children of Jocasta, Orhan Pamuk'un Kırmızı Saçlı Kadın ve Simin Daneshvar'ın A Persian Requiem'i, Jung'un“arketipler ve kolektif bilinçdışı ”teorisi ve Joseph Campbell'ın“Kahramanın Yolculuğu”kavramı ve Maureen Murdock'un uyarlamasi“Kadın Kahramanın Yolculuğu ”üzerinden incelemektedir. Bu bağlamda tez, arketiplerin ve mitolojinin edebiyat üzerindeki etkisini de tartışmaktadır. Bu temelde, dünyanın her yerinden mitlerin arketiplere dayandıkları için benzerlikler paylaştıkları fikri, tezin ana fikirlerinden biridir. Özellikle, arketipsel mitoloji, monomit, erkek kahramanın yolculuğu ve kadın kahramanın yolculuğu aracılığıyla edebiyata yansıtılır. Bu içsel yolculuk, psikolojik iyileşme, büyüme ve bireyselleşmeye, diğer bir deyişle benliğin kimliğini bulmaya yönelik yolculuğumuzu yansıtır. Bu içsel yolculuk, mandala arketipine de yansımıştır. Bireyleşme süreci, bu içsel yolculuğu gerçekleştiren kişinin dualitelerin ötesine geçmesine ve entegre bir Benlik olmasına izin verir. Bu çalışmadaki tüm romanlar mitolojiye gönderme yapıyor; hepsi eski mitlerin yeniden yazılmasıdır. Bu romanlar altında yatan Yunan ve Fars mitlerinin incelenmesi yoluyla, tezin ilk bölümü, kahramanın yolculuğu da dahil olmak üzere arketipsel mitoloji çerçevesinde bu milter arasındaki benzerliklere odaklanır. Bu çalışmanın ikinci bölümü, romanların kadın kahramanları ve kadın kahramanın yolculuğu perspektifinden, onların kimlik arayışlarına odaklanıyor. Bu tez çalışması, romanlarda kadın kahramanların geleneksel cinsiyet rollerinin ötesine geçtiği ve böylece bütünlüğe yönelerek arketipsel yolculuğun döngüsünü tamamladığı sonucuna varmaktadır. Anahtar Terimler: arketipler, kolektif bilinçdışı, mitoloji, Bireysellik, Psikanaliz, Kimlik, Cinsellik, bütünlük
Özet (Çeviri)
This thesis examines three novels, Natalie Haynes' Children of Jocasta, Orhan Pamuk's The Red-Haired Woman, and Simin Daneshvar's A Persian Requiem via the Jungian theory of archetypes and the collective unconscious, and Joseph Campbell's related concept of the Hero's Journey, and the Heroine's Journey, its adaptation by Maureen Murdock. In this context, the thesis also discusses the effect of archetypes and mythology on literature. On this basis, the idea that myths from all over the world share similarities as they are based on archetypes is one of the main ideas of the thesis. Notably, archetypal mythology is reflected in literature via the monomyth, the hero's journey, and the heroine's journey. This inner journey reflects our journey towards psychological healing, growth and individuation, in other words towards finding the identity of the self. This inner journey is also reflected in the mandala archetype. The process of individuation allows the person carrying out this inner journey to go beyond dualities and to become an integrated Self. All of the novels in this study refer to mythology; they are all, to some extent, rewritings and reversions of the old myths. Through a study of the Greek and Persian myths underlying these novels, the first part of the thesis focuses on the similarities between these myths in the framework of archetypal mythology, including the hero's journey. The second part of this study focuses on the heroines of the novels and their search for identity from the perspective of the heroine's journey. Through this reading, the study concludes that, in the novels, the heroines move beyond traditional gender roles, thus closing the circle of the archetypal journey towards wholeness. Key Terms: archetypes, the collective unconscious, mythology, Individuality, Psychoanalysis, Identity, Sexuality, wholeness