Serik (Antalya) ağzı
The dialect of Serik (Antalya)
- Tez No: 294127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURSUN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
1940'lı yıllardan sonra yerli araştırmacıların yoğun olarak sahaya girmesiyle ağız çalışmaları hız kazanmıştır. Ancak Türkiye Türkçesi ağızları içerisinde araştırma yapılmamış birçok alan vardır. Detaylı olarak incelenemeyen bakir sayılabilecek alanlardan birisi de Antalya'dır. Bazı ilçeleri hakkında yüksek lisans tezleri yapılmış olsa da henüz tam bir çalışma yapılmamıştır. Bu bağlamda hakkında müstakil bir çalışma yapılmayan Serik'in ağzı incelenmeye karar verildi.Çalışma kapsamında Antalya'nın 19 ilçesinden biri olan Serik'in ilçe merkezi ile belde ve köylerinden 60'ın üzerinde derleme yapılmıştır. Daha sonra bu derlemeler Ahmet Bican Ercilasun'un teklif ettiği ve Türk Dil Kurumu'nun da benimsediği transkripsiyon işaretleri esas alınarak deşifre edilmiştir.Çalışma ?Giriş?, ?Ses Bilgisi?, ?Sonuç?, ?Metinler? ve ?Bibliyografya? bölümlerinden oluşmaktadır. İlk bölümde Serik'in tarihi, coğrafyası, iklimi, nüfusu ve iktisadi yapısı gibi ilçenin ağız yapısını etkileyebilecek bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Prof. Dr. Mehmet Aydın'ın ?Aybastı Ağzı? adlı çalışması esas alınarak ayrıntılı ses bilgisi incelemesi yapılmıştır. ?Sonuç? bölümünde Serik ağzının Türkiye Türkçesi ağızlarındaki konumunu tespit edecek sonuçlar ortaya konmuş ve bulgular maddeler halinde verilmiştir. ?Metinler? bölümünde deşifre edilen metinler köy/belde/mahalle isimleri alfabetik sıralanacak şekilde sunulmuştur. ?Bibliyografya? bölümünde de çalışmada faydalanılan kaynaklar alfabetik liste hâlinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dialect studies have intensive efforts atfer the 1940s with the introdution of local researchers in the field. However, there are many areas of research in Turkey Turkish Dialects. One of the areas considered in detail unsearched is Antalya. Some districts have been constructed on the master?s theses in the full study has been conducted yet. In this context, an independent study about the decision was made without examining the dialect of Serik.Working within the scope of which is one of Antalya?s Serik district of 19 towns an villages in the district with the center of the assembly was over 60. Later, these assemblies Ahmet Bican Ercilasun?s proposed and adopted by the Turkish Language Association has been deciphered on the basis of transcription signals.Content of this study are ?İntroduction?, ?Phonetics?, ?Conclusion?, ?Texts? and ?Bibkiography? sections. Date of the first part of Serik, geography, climate, population and economic structure of the country, such as dry dialect can affect the structure of the information given. In the second part, ?Aybastı Dialect? of Prof. Dr. Mehmet Aydın review of his work was based on the detailed sound information. In ?Conclusion? section of the dialect of Serik results to detect the position set forth in their dialects in Turkey Turkish dialects and the findings are itemized.?Texts? at the deciphered texts of the village/town names that are sorted alphabetically. ?In ?Bibliography? section of the study are listed hereafter cited alphabetically.