Kars bölgesindeki su kaynaklarından Arcobacter spp. izolasyonu ve multipleks PCR ile identifikasyonu
Isolation and identification by multiplex PCR of Arcobacter spp. from water sources in Kars region
- Tez No: 294209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde çevresel su örneklerinden arkobakterler ilk defa izole ve identifiye edilmiştir. Su kaynaklarından arkobakter prevelansının belirlenmesi insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturabilen bu etkenlerin epidemiyolojisini ve ekolojisini daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır. Çalışma sonuçlarına göre, arkobakterlerin koruma, korunma ve kontrolunde bulaş kaynağı olması muhtemel suların hijyen ve kontrolünün sağlanması, evcil hayvanlar ve insanların temas halinde oldukları su kaynaklarının kontrolü, hayvan yetiştiricilerinin hijyen kurallarını uygulamaları tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This is the first report of isolation of Arcobacter species from environmental water samples in the country. The determination of arcobacter prevalence in water samples helps better understanding the epidemiology and ecology of these agents having a potential of risk to human and animal health. Based on the result of present study, the hygiene and surveillance of water sources and animal husbandry should be performed due the possibility of its transmission source in contact with humans and animals for successful disease control and prevention.