Ailevi akdeniz ateşi tanılı çocuklarda ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of mean platelet volume in children diagnosed with familial mediterranean fever.
  1. Tez No: 294242
  2. Yazar: EDA GÜNGÖR EŞİTKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi, MEFV genindeki mutasyon sonucu, pirin proteininin defektif yapılması ve inflamasyonun baskılanamamasına bağlı olarak ağrı ve ateş atakları ile seyreden bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda, inflamatuvar hastalıklarda trombositlerin de aktive olduğu gösterilmiştir. Trombositlerin aktive olması ile ortalama trombosit hacmi etkilenmektedir. Bu çalışmada; Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı alan çocuklar ile kontrol grubundaki çocukların ortalama trombosit hacmi değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Ocak 2009- Ağustos 2011 tarihleri arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında, Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı konan ve tedavi başlanan hastaların dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır. Tam kan sayımları, K3EDTA ile antikoagüle edilmiş kan örnekleri Beckman Coulter LH 780 sistemi analizöründe optik metodla çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever is a disease of MEFV gene mutations, resulting in defective produce of pyrin protein, not repressing of inflammation and proceeding pain and fever attacks. Various studies have shown that platelets are also activated in inflammatory diseases. Mean platelet volume is affected by the activated platelets. In this study, it is aimed to compare the values of mean platelet volume between Familial Mediterranean Fever and the control group of children. This study is conducted retrospectively using patient records between January 2009 - August 2011 in Abant Izzet Baysal University, School of Medicine, Department of Pediatrics, on children diagnosed with Familial Mediterranean Fever and having treatment. Complete blood counts, blood samples anticoagulated with K3EDTA, were studied with optical method on Beckman Coulter LH 780 analyzer system.