Kardiyopulmoner bypass uygulanan hastalarda melatonin SIRS bağlantısı
The relationship between melatonin and systemic inflamatory response syndrome in patients undergoing cardiopulmonary bypass
- Tez No: 294260
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kardiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyopulmoner bypass uygulanarak yapılan kalp cerrahisi sonrasında sistemik inflamatuar yanıt oluştuğu ve proinflamatuar sitokinlerin salındığı bilinmektedir. Oluşan inflamasyonun şiddetini azaltmak amacıyla bugüne kadar birçok ajan kullanılmıştır. Melatonin de antioksidan özellikleri bilinen ve bu amaçla kullanılan bir hormondur. Ancak endojen melatonin düzeylerinin inflamatuar yanıt ile bağlantısının araştırıldığı çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda kalp cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif melatonin düzeylerinin kalp cerrahisi sonrasında oluşan sistemik inflamasyon ile bağlantısının araştırılması amaçlanmıştır.Açık kalp cerrahisi geçirecek 43 hasta çalışmaya dahil edildi. Endojen melatonin seviyesini belirlemek için hastalardan operasyondan önceki akşam saat 22:00' de, TNF-?, IL-2, IL-6 ve IL-8 seviyelerini belirlemek için operasyondan önceki akşam saat 22:00' de (T1), postoperatif 1.saat (T2), 8.saat (T3), ve 24.saatlerde (T4) kan örneği alındı. Sonuçların aritmetik ortalaması bulunarak, ortalamanın altındaki değerler düşük melatonin, üstündeki değerler yüksek melatonin grubuna dahil edildi.Proinflamatuar sitokinlerin preoperatif değerlere göre postoperatif dönemde arttığı belirlendi. Ancak düşük melatonin ve yüksek melatonin grupları arasında TNF-?, IL-2, IL-6 ve IL-8 değerleri açısından istatistiksel fark saptanmadı.İnflamatuvar mediyatörlerin postoperatif dönemde yüksek değerlere ulaşması önemli ve beklenen bir sonuç olsa da, bu değerlerin melatonin düzeylerinden etkilenmemiş olması endojen melatonin miktarının inflamasyonun şiddetini etkilemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been known that after heart surgery under cardiopulmonary bypass, systemic inflammatory response occurs and proinflammatory cytokines are released. To date many agents have been used to decrease the inflammation intensity. Melatonin is an hormone whose antoxidant properties is known and used for this purpose. However there are few studies investigating the relation between the endogen melatonin levels and inflammatory response. So, in this research, the relation between the preoperative melatonin levels and systemic inflammation consisting in patients undergoing cardiac surgery after cardiac surgery has been studied.Forty-three patients undergoing open heart surgery have been included in to the study. Blood samples were taken to investigate endojen melatonin levels the night before surgery at 10 pm. and to determine TNF-?, IL2, IL6 and IL8 levels at 10 pm the night before surgery, 1th, 8.th and 24.th hours postoperatively. After statistical mean values of resuts were found, the values below the average were included into the low melatonin group and values above the average were included into the high melatonin group.Proinflammatory cytokines were determined to increase postoperatively. However, no statistical significance was detected between the low and high melatonin groups in terms of TNF-?, IL-2, IL-6 and IL-8 values.Even though reaching inflammatory mediators to high levels during postoperative period is an important and expected result, being not affected from the melatonin levels of these values, make us think that the amount of endogen melatonin does not affect the intensity of the inflammation.