15-24 hafta gebeliği olan hastalarda fetal timus volümü ile ileri gebelik haftalarında intrauterin gelişim kısıtlılığı gelişimi arasında ilişki var mıdır?
Is there a relationship between fetal thymus volume and intrauterin growth restriction in advanced pregnancy weeks in patients with 15-24 weeks pregnancy?
- Tez No: 559545
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İntrauterin gelişim kısıtlılığı (IUGR), genetik veya çevresel faktörler nedeniyle fetal büyüme potansiyelinde beklenen başarıya ulaşamayan fetüsü ifade eder. Amaç IUGR gelişecek fetuslarda timüs volümü ölçümü yaparak, timüs volümü ölçümünün ileri gebelik haftalarında IUGR gelişimini öngörecek bir parametre olduğunu göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif klinik bir araştırma niteliğindedir. 01 Mart 2017 - 30 Mart 2018 arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Obstetri polikliniğine başvuran 18-35 yaş arası herhangi bir şikayeti olmayan gebe olgular çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların gravida, parite, BMI, yaş, başvuru sırasındaki kan basınçları, EFW ölçümü kaydedildi. Aynı vizitte VOCAL programı ile ölçülen fetal timus volümleri ve gebelik haftası kaydedildi. Olgular gebelik sürecinde takip edildi ve IUGR gelişimi, doğumun olduğu gebelik haftası, doğum şekli, cinsiyeti, herhangi bir gebelik komplikasyonu olup olmadığı, doğum kilosu ayrı ayrı kaydedildi. Tüm veriler SPSS 13.0 programında kodlanarak girildi. Student-t test ve Ki-kare Testi ile istatistiksel analiz yapıldı. Sınır değer belirleme için ROC curve analizi kullanıldı. IUGR görülen ve görülmeyenlerin verileri karşılaştırıldı. Timus volümünün IUGR önceden belirleyebilmesi durumu binary logistic regresyon analizi kullanılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrauterine growth restriction (IUGR) refers to the fetus that does not achieve the expected success in fetal growth potential due to genetic or environmental factors. The aim is to show that thymus volume is a parameter that predicts the development of IUGR in advanced gestational weeks by performing thymus volume measurement in fetuses that will develop IUGR. Materıal and Methods: This study is a prospective clinical study. Pregnant women aged between 18-35 years who were admitted to the Obstetrics clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University between 01 March 2017 and 30 March 2018 were included in the study. Gravida, parity, BMI, age, blood pressures and EFW measurements of all participants were recorded. Fetal thymus volumes and gestational week measured by VOCAL program were recorded at the same visit. The cases were followed up during pregnancy and IUGR development, gestational week of delivery, type of delivery, gender, presence of any pregnancy complications and birth weight were recorded separately. All data were entered and coded in SPSS 13.0 program. Student-t test and Chi-square test were used for statistical analysis. ROC curve analysis was used for limit value determination. Data with and without IUGR were compared. IUGR prediction of thymus volume was tested using binary logistic regression analysis.