Gastrointestinal stromal tümörlerde sağkalıma etki eden faktörler
Factorrs affecıing survıval ın gastroıntestınal stromal tumor
- Tez No: 294282
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gastrointestinal stromal tümörler (GİST), gastrointestinal sistemin en sıkgörülen mezenkimal tümörleri olup interstisyel kajal hücrelerinden köken almaktadır.Bu tümörlerin CD 117 eksprese ettiği düşünülmektedir. Etyolojisi halenbilinmemektedir. İlaç tedavisindeki ilerlemelere karşın, cerrahi rezeksiyon her zamanGİST tedavisinde vazgeçilmez ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Çalışmamızda 20000cak-2010 Aralık tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahikliniğine başvuran ve opere edilen GİST tanılı 55 hasta retrospektif olarak incelendi.Hastalar cinsiyet, yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, uygulanan cerrahi tipi,operasyon sonrası hastanede kalış süresi, patolojik özellikler, histolojik tipi, mukozalülserasyon, mitotik aktivite, tümör nekrozu, nükleer pleomorfizm,CD34 pozitifliği,tirozin kinaz inhibitörü kullanıp kullanmadığı, nüks olup olmadığı, ne kadar süresonra nüks geliştiği, ikinci bir operasyon geçirip geçirmediği prognostik parametreolarak değerlendirildi.Sonuç olarak yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu gastrointestinalstromal tümörlerde tümör boyutu, tümör nekrozu, mitotik aktivitenin nüks oranınıarttırdığı ilk tanı konduğunda metastaz varlığının ve mitotik aktivitenin sağkalımıolumsuz etkilediği görülmüştür. Daha fazla hasta içeren gruplarla yapılan çalışmalarile daha güvenilir ve anlamlı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
A gastrointestinal stromal tumor (GIST) is one of the most common mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract.GISTs are thought to arise from interstitial cells of Cajal.(ICC).In the gut, a mass staining positive for CD117 is likely to be a GIST.The etiology of these tumors is uncertain.Surgery is the mainstay of therapy for GISTs although some medical drugs were found to be useful in treating GISTs.In our retrospective study, we included 55 patients diagnosed with GIST and had surgery at Ege University Medicine School General Surgery Clinic between January 2000-December 2011.The patients are evaluated with the prognostic parameters as sex, age; the localization , size ,pathologic characteristics , hystologic types, mitotic rate, necrosis , mucosal ulceration, nuclear pleomorfism, the positiveness of CD34 of tumor; the type of surgery, the postoperative period in hospital, medical treatment of tyrosin kinase inhibitors, the frequency of relapse, the period to diagnose relapse and the necessity of second surgery.In conclusion we found the size, necrosis ,mitotic activity of tumor raise the relapse of the tumor.Having metastatic tumor at the primary diagnose adversly affect the survival.For significant and reliable conclusion, we need more studies have wide patient groups.