Prostat kanseri hücre hatlarında zoledronik asit uygulamasının sitotoksik ve anti-anjiogenik etkilerinin araştırılması
Cytotoxıc and antı-angıogenıc effects of zoledronıc acıd on prostate cancer cell lınes
  1. Tez No: 294289
  2. Yazar: CENK GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. RÜÇHAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada, zoledronik asit uygulamasının DU-145 ve PC-3 hücre hatları üzerindeki anti-tümöral ve anti-anjiogenik etkileri araştırılmıştır.METOD:Sitotoksisiteyi göstermek amacıyla XTT hücre proliferasyon assay'i kullanılmıştır. Apoptozun gösterilmesi için hem DNA fragmantasyon analizi hem de Kaspaz 3/7 aktivitesi ölçümü uygulanmıştır. Hücre hatlarından zoledronik asit öncesi ve sonrası elde edilen süpernatantlardaki anjiogenik sitokin ekspresyonu ise Human Angiogenesis Antibody Array I kullanılarak değerlendirilmiştir.SONUÇ:Zoledronik asit, her iki hücre hattında da zaman ve doza bağımlı olarak apoptoz aracılıklı sitotoksisiteye yol açmıştır. Zoledronik asit tedavisi sonrasında her iki hücre hattında belirli anjiogenik sitokin ekspresyonlarında azalma gözlenmiştir.YORUM:Bu çalışmada, zoledronik asit tedavisi ile her iki hücre hattında apoptoz indüksiyonu ve belirli anjiogenik sitokin düzeylerinde azalma olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:In this study we investigated the anti-tumoral and anti-angiogenic effects of zoledronic acid on DU-145 and PC-3 prostate cancer cell lines.METHODS:XTT cell proliferation assay was used for showing cytotoxicity. For verifying apoptosis, both DNA Fragmentation by ELISA assay and Caspase 3/7 Activity measurements were used. Angiogenic cytokine profiles of supernatants from both cell lines, before and after treatment with zoledronic acid, were investigated using the Human Angiogenesis Antibody Array I.RESULTS:Zoledronic acid resulted in a significant cytotoxicity and induced apoptosis on both cell lines. This effect was observed in a dose- and time dependent manner. After treatment with zoledronic acid, decrease of certain angiogenic cytokine expressions observed on both cell lines.CONCLUSION:In this study, induction of apoptosis on prostate cancer cell lines and reduction of certain angiogenic cytokine levels observed after zoledronic acid treatment.