Renal hücreli karsinomlarda GATA-3, maspin, VEGF ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
GATA-3, maspin, VEGF expression in renal cell carsinoma and it's correlation with clinicopathologic parameters
  1. Tez No: 435596
  2. Yazar: HÜSNA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Renal hücreli karsinom tüm kanserlerin %3'ünü veerişkinlerdeki tüm böbrek kanserlerinin ise %85'ini oluşturmaktadır. Köken aldığı hücre tipine göre: Berrak Hücreli Karsinom, Papiller Karsinom, Kromofob renal Hücreli Karsinom ve Toplayıcı Duktus Karsinomu olarak dört tipe ayrılmaktadır. Kanserden ölümlerin %2-3'ünü oluşturarak 10.sırada yer alır. Renal hücreli karsinomlar tanı anında çoğunlukla metastatik veya invaziv durumdadır. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisine dirençli olup günümüzde en iyi tedavi seçeneği nefrektomidir. Bu nedenle mevcut bilgilerışığında GATA-3, Maspin ve VEGF ekspresyonunun Renal hücreli karsinomlarda klinikopatolojik parametreler ile ilişkisini araştırdık. Medikal tedaviye dirençli Renal hücreli karsinomlarda yeni tedavi protokolleri geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık. Çalışma grubumuz 2002-2015 yılları arasında Abant İzzet Baysal ÜniversitesiTıbbi Patoloji Anabilim Dalı tarafından böbrek karsinomu tanısı almış 61 olgudan oluşmaktadır. Bölümümüz arşivinden hastalara ait uygun bloklar çıkartılarak H&E ve immünohistokimyasal olarak GATA-3, Maspin ve VEGF çalışıldı. Çalışma sonucunda renal hücreli karsinomlarda GATA-3 ekspresyonu azalırken, Maspin ve VEGF ekspresyonunun arttığı görülmüştür. Bununla birlikte, bulgularımızı doğrulamak ve bu belirteçlerin Renal Hücreli Karsinom gelişimindeki rolünü belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinomas represents 3 % of all cancers and 85 % of adult's all renal carcinomas.It's classified according to its cell origin as 1- clear cell ca, 2- papiller ca, 3-chromophoberenal cell ca, 4-collective duct ca. In death of carcinomas; it is in the 10 th place and responsible for 2-3 % of all carcinomas. Renal cell carcinomas are usually metastatic andinvasive at the time of diagnosis. They are resistant to chemotherapy and radiotherapy and nowadays the best choice of treatment is nephrectomy. For these reasons, in light of new informations we have studied the relation between GATA-3,Maspin and VEGF expression and clinicopathologic parameters in renal cell catumourogenesis. We aimed to help devoloping new treatment protocols for renal cellcarcinomas which are resistant to medical therapy. We analyses 61 cases, which was diagnosed with Renal Cell Carcinoma between the years of 2002-2015 by the Department of Pathology Abant İzzet Baysal University Medical Faculty. Rotine histologial paraffin sections were obtained and stained with GATA-3, Maspin and VEGF as H&E and immunohistochemically. As a conclusion, decreased GATA-3 expression and increased Maspin and VEGF expression in Renal Cell Carcinoma was observed. However, further studies are needed to approve our findings and to clarify the role of these markers in the development of RCC.