Gürültüye maruziyetin işitme üzerindeki etkilerinin, sigara kullanımı ve kotinin ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the effects of the exposure to noise on hearing and cigarette smoking as well as cotinine
- Tez No: 294293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KÖYBAŞI ŞANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gürültüye maruziyetin işitme üzerindeki etkilerinin, sigara kullanımı ve kotinin ile ilişkisinin incelenmesi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Tezi, Bolu, 2012. Sanayileşen tüm ülkelerde gürültü sağlık sorunlarına yol açan, işitmeyi etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Son yıllarda pek çok faktörün yanında sigara içiciliğinin de gürültüye bağlı işitme kaybına(GBİK) yatkınlığa neden olduğu konusu tartışılmaktadır. Çalışmamızda; GBİK'nın odyometrik inceleme ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ile değerlendirilip kıyaslanması, GBİK'da doz bağımlı sigara kullanımının, serum kotinin düzeyleri ölçülerek işitme üzerindeki etkisinin odyometri ve otoakustik emisyon ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma prospektif boylamsal kontrollü bir klinik çalışma olarak planlanmıştır. Veriler 2009 ve 2011 yılında iki yıl arayla toplanmıştır. İşçilere araştırma öncesinde; yaş, çalışma süresi, sigara içme durumu, miktarı ve süresi, sistemik hastalık, bilinen kulak hastalığı olup olmaması, ilaç öyküsü bilgilerini içeren mini anketler doldurulmuştur. Sigara içen bireylerden alınan periferik venöz kan örneklerinde, iki yıl arayla serum kotinin düzeylerine bakılmış olup ve tüm bireylere çalışmanın başında ve sonunda odyometri(500, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 ve 8000 Hz'de ve PTA) ve DPOAE (1000, 1400, 2000, 2800, 4000 Hz) testleri yapılmıştır. İstatistiksel hesaplamalarda PASW (versiyon18) programı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ?=0,05 alınmıştır. Çalışmaya sigara içen grupta 82 işçi, sigara içmeyen grupta 88 işçi olmak üzere toplam 170 erkek işçi dahil edilmiştir. 2.kotinin seviyeleri ile 2.odyometrik ölçümlerde 1500 Hz, 2000 Hz, 3000 Hz ve PTA arasında (p0,05). Bu çalışma sigara alışkanlığı ve gürültüye maruziyette, kotinin çalışıldığı ilk çalışmadır. Sonuç olarak; sigara içme durumunun GBİK gelişmesini etkilemediği, ancak serum kotinin düzeylerinin göreceli olarak işitmesi az olanlarda önem kazandığı ve işitme kaybı gelişiminde kotininin bu düşüş üzerinde etkili olabileceği dolaylı olarak söylenebilir. Bu konuda daha güçlü bir yorum için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The investigation of the relationship between the effects of the exposure to noise on hearing and cigarette smoking as well as cotinine. Abant Izzet Baysal University School of Medicine, Otorhinolaryngology Thesis, Bolu, 2012. In all industrialized countries, noise has become a significant factor causing health problems that influence hearing. In recent years, it has been argued that in addition to many other factors, cigarette smoking leads to the vulnerability to noise-induced hearing loss (NIHL). This study aimed to evaluate and compare noise-induced hearing loss cases through audiometry and distortion product otoacoustic emission (DPOAE) as well as to investigate the effects of dose-dependent cigarette smoking on NIHL through audiometry and otoacoustic emission by assessing the levels of serum cotinine. This study was designed as a prospective longitudinal clinical study. The data were collected in 2009 and 2011 in two years interval. Before the research, workers were given demographic inventories and questionnaires that reveal information related to their age, working hours, cigarette smoking status, the amount and the duration of cigarette smoking, systemic diseases, whether they have otological diseases and their medicine history. The levels of serum cotinine in the peripheral venous blood samples that were taken from the cigarette-smoking subjects were examined in two years interval and all participants were given audiometry (500, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz and PTA) and DPOAE (1000, 1400, 2000, 2800, 4000 Hz) tests at the beginning and at the end of the study. In statistical analyses, PASW (ver.18) program was utilized. The level of significance was considered as ?=0,05. 170 male workers participated in this study. There were 82 workers in the cigarette-smoking group and 88 workers in the non-smoker group. In the second cotinine levels and the second audiometric measurements, it was found out that there was a significant relationship among 1500 Hz, 2000 Hz, 3000 Hz and PTA (p0,05). This study is the first one to investigate the relationship between cotinine and smoking habits as well as exposure to noise. It could be indirectly concluded that cigarette smoking status does not have an effect on the development of NIHL, but the levels of serum cotinine gains significance in individuals relatively suffering from hearing loss and cotinine could be influencial in the development of this hearing loss. Further studies need to be carried out for more stronger interpretations related to the subject.